NBA: Ραψωδία Γιόκιτς με 41 πόντους και triple-double κόντρα στους Σανς, νίκη με 128-125 των Νάγκετς

Νίκολα Γιόκιτς λαμπρός οδηγεί τους Νάγκετς. Ο Σέρβος σέντερ έδωσε ακόμα ένα σπάνιο σόου, οδηγώντας τους Νάγκετς στην νίκη με 128-125 στην παράταση κόντρα στους μαχητικούς Σανς, που πάλεψαν μέχρι τέλους παρά το γεγονός ότι έχασαν με τραυματισμό τον Ντέβιν Μπούκερ (πρόβλημα στον προσαγωγό) μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα. Το Φοίνιξ είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς σε δεύτερη παράταση, αλλά το τρίποντο του Λάντρι Σάμετ δεν βρήκε στόχο στο τέλος.

Η βραδιά πάντως ανήκε στον Γιόκιτς. Ο δις

- συνεχόμενες - MVP του NBA κυριάρχηε κάτω από τα καλάθια, τελειώνοντας τον αγώνα με 41 πόντους, 15 ριμπάουντ και 15 ασίστ, σε μία μοναδική παράσταση. Από κοντά και ο Άαρον Γκόρντον με 28 πόντους και 13 ριμπάουντ (και ένα τεράστιο κάρφωμα και φάουλ για το 127-123 που σήκωσε το γήπεδο στο πόδι), με τον Τζαμάλ Μάρι να προσθέτει 26 πόντους,

Για τους Σανς, ο Σάμετ είχε 31 πόντους με 7/17 τρίποντα, ο ΝτιΆντρε Έιτον 22 πόντους και 16 ριμπάουντ και ο Κρις Πολ 17 πόντους και 16 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-24, 51-57, 81-84, 113-113, 128-125

ΝΑΓΚΕΤΣ: Γκόρντον 28 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ), Πόρτερ 7 (3/11 σουτ, 0/5 τρίποντα), Γιόκιτς 41 (16/25 σουτ, 2 τρίποντα, 15 ριμπάουντ, 15 ασίστ), Μάρι 26 (7/19 σουτ, 5/11 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάλντουελ-Πόουπ 15 (3), Νάτζι, Μ. Μπράουν 5 (1), Χάιλαντ 3 (0/5 τρίποντα), Κ. Μπράουν 3 (1)

ΣΑΝΣ: Κρεγκ 13 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπρίτζες 13 (2), Έιτον 22 (1 τρίποντο, 16 ριμπάουντ, 6 λάθη), Πολ 17 (6/17 σουτ, 16 ασίστ), Μπούκερ 2, Γουέινραϊτ, Οκότζι 4, Μπιγιόμπο 5, Λι 18 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σάμετ 31 (7/17 τρίποντα, 6 ασίστ)