Γιουνγκ Μπόις - Άστον Βίλα 0-3: Σφυροκόπησε τους Ελβετούς η Βίλα και πήρε δίκαιη νίκη με τριάρα

Η Άστον Βίλα κέρδισε επάξια με 3-0 την Γιούνγκ Μπόις, με την ομάδα της Premier League να χτυπά σε κάθε ευκαιρία που παρουσιαζόταν και τους Ελβετούς να αδυνατούν να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις του αγώνα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Άστον Βίλα να μην πατάει πολύ καλά στο γήπεδο και αντ' αυτού η Γιούνγκ Μπόις ήταν αυτή που φαινόταν πιο σίγουρη, ενώ επίσης εκείνη ήταν και η πρώτη που απείλησε σοβαρά, με τον Κόλει να κάνει ένα σουτ από τη γεμάτη περιοχή

και τον Μαρτίνες να αποκρούει. Η απάντηση της Άστον Βίλα ήρθε στο 24' όταν ο Μακγκί επιχείρησε ένα επικίνδυνο σου έξω από την περιοχή.

Από αυτό το σημείο και έπειτα, οι απόδοση των παικτών του Ουνάι Έμερι ανέβηκε αισθητά, ενώ συγχρόνως η απόδοση των Ελβετών έκανε το αντίθετο δρομολόγιο. Στο 27' η Γιούνγκ Μπόις πλήρωσε αυτή την υποχώρηση. Ο Μακ Γκιν έκανε μία σέντρα ακριβείας στη περιοχή και ο Τίλιεμανς κινήθηκε προς την μπάλα και εκτέλεσε με ένα δυνατό σουτ, ανοίγοντας το σκορ για τα "σφυριά".

Μάλιστα, έκτοτε το πόδι δεν βγήκε ποτέ από το γκάζι. Στο 38ο λεπτό, ο Αλί Καμαρά, έκανε αδιανόητο λάθος δίνοντας πάσα-δώρο στην Άστον Βίλα, η οποία πρέσαρε ψηλά. Ο Ράμσεϊ πήρε την μπάλα μετά την κακή συνεννόηση του Αλί με τον τερματοφύλακα και διπλασίασε τα τέρματα για τους "Βίλενς". Σαν να μην έφτανε αυτό, δύο λεπτά πριν το ημίχρονο ο Γουότκινς πέτυχε ανενόχλητος μέσα στη μικρή περιοχή τρίτο τέρμα, το οποίος όμως ακυρώθηκε στη συνέχεια μετά από υπόδειξη του VAR, αφού διαπιστώθηκε ότι η μπάλα είχε βρει σε χέρι.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι δεν είχε τον ίδιο ρυθμό, όμως οι ποδοσφαιριστές του Έμερι διαχειριζόντουσαν επαρκώς το υπέρ τους αποτέλεσμα. Η αγγλική ομάδα φλέρταρε και με τρίτο τέρμα, αφού η άμυνα των Ελβετών ήταν σε σύγχυση. Στο 79' ο Ντουράν πέτυχε καταπληκτικό γκολ με ωραίο πλασέ, ωστόσο είχε υπάρξει χέρι στην αρχή της φάσης και ως εκ τούτου παρέμεινε το 2-0.

Στο 86, το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Αμαντού Ονάνα, ο οποίος έκανε ένα ευθύβολο μακρινό σουτ δίχως να αφήσει κανένα περιθώριο στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής

Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου

Γιουνγκ Μπόις - Άστον Βίλα 3-0 Γιουβέντους - Αϊντχόφεν 3-1 (21' Γιλντίζ) Μίλαν - Λίβερπουλ Μπάγερν - Ντίναμο Ρεάλ - Στουτγκάδη Σπόρτινγκ - Λιλ

Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου

19:45 Σπάρτα - Ζάλτσμπουργκ 19:45 Μπολόνια - Σαχτάρ 22:00 Σέλτικ - Σλόβαν Μπρατισλάβας 22:00 Κλαμπ Μπριζ - Ντόρτμουντ 22:00 Μάντσεστερ Σίτι - Ίντερ 22:00 Παρί - Ζιρόνα

Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου

19:45 Φέγενορντ - Λεβερκούζεν 19:45 Ερυθρός Αστέρας - Μπενφίκα 22:00 Μονακό - Μπαρτσελόνα 22:00 Αταλάντα - Άρσεναλ 22:00 Ατλέτικο - Λειψία 22:00 Μπρεστ - Στουρμ Γκρατς Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής

Τρίτη 1 Οκτωβρίου

19:45 Ζάλτσμπουργκ - Μπρεστ 19:45 Στουτγκάρδη - Σπάρτα Πράγας 22:00 Άρσεναλ - Παρί Σεν Ζερμέν 22:00 Λεβερκούζεν - Μίλαν 22:00 Ντόρτμουντ - Σέλτικ 22:00 Μπαρτσελόνα - Γιούγνκ Μπόις 22:00 Ίντερ - Ερυθρός Αστέρας 22:00 Αϊτχόφεν - Σπόρτινγκ 22:00 Σλόβαν Μπρατισλάβας - Μάντσεστερ Σίτι

Τετάρτη 2 Οκτωβρίου

19:45 Σαχτάρ - Αταλάντα 19:45 Ζιρόνα - Φέγενορντ 22:00 Άστον Βίλα - Μπάγερν 22:00 Ντίναμο - Μονακό 22:00 Λίβερπουλ - Μπολόνια 22:00 Λιλ - Ρεάλ 22:00 Λειψία - Γιουβέντους 22:00 Στουρμ Γκρατς - Κλαμπ Μπριζ 22:00 Μπενφίκα - Ατλέτικο