Και τώρα οι δυό τους

«Περίπατο» με 92-63 έκανε ο Ολυμπιακός στην Καβάλα απέναντι στην τοπική ομάδα, για την 24η αγωνιστική στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ, και πλέον με 24 νίκες σε ισάριθμους αγώνες αναμένει τον Παναθηναϊκό το ερχόμενο Σάββατο στο ΣΕΦ, όπου φιλοδοξεί να εξασφαλίσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.
Η Καβάλα,
η οποία προετοιμάζεται για συμμετοχή στα πλέι οφ, πλέον μετρά 36 βαθμούς, όσους και το Μαρούσι.  Τα δεκάλεπτα: 16-28, 31-47, 44-73, 63-92Ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει με 92-70 τον Ίκαρο, σε ένα ματς που είχε κριθεί από πολύ νωρίς. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε χρησιμοποιήσει σε ένα ημίχρονο όλους τους παίκτες του, με τους έντεκα εξ αυτών να σκοράρουν (μόνο ο Διαμαντίδης έμεινε στις... ασίστ) και τον Ίκαρο να σώζει την συντριβή από το πρώτο ημίχρονο λόγω Χάρις και της ευστοχίας του στο δεύτερο δεκάλεπτο στα τρίποντα.Παναθηναϊκός: Τέπιτς 11, Μάριτς 9, Περπέρογλου 9, Μπατίστ 4, Φώτσης 12, Σάτο 6, Τσαρτσαρής 9, Διαμαντίδης 9, Βουγιούκας 6, Καλάθης 7, Καϊμακόγλου 8, Ζούμπος 2Ικαρος: Χάρις 18, Αγαδάκος 2, Καράμπουλας 3, Πολιτάρχου 3, Τόμπσον 7, Καλαμπόκης 14, Ντζικάνοβιτς 2, ΜακΑλάρνεϊ 11, Κερασοβίτης 2, Πετροδημόπουλος 2, Κράσιτς 4, Τουντζιαράκης 2Στους αγώνες της 24ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: