Κόμπι από τα παλιά

Ο ρούκι Έρβινγκ οδήγησε πάλι τους Καβς στην νίκη, το Μέμφις «δάμασε» το Σακραμέντο, ο Ντουράντ δεν κατάφερε να πάρει μόνος τους Μπλέιζερς, τεράστια ανατροπή από Μπουλς, σούπερ Κόμπι Μπράιαντ.

Κλίβελαντ Καβαλίερς - Σάρλοτ Μπόμπκατς 115 -101

Ο ρούκι του Κλίβελαντ, Κάιλι Έρβινγκ, είναι αποφασισμένος για μεγάλα πράγματα και το έδειξε και απόψε κόντρα στους Μπόμπκατς. Σκόραρε 20 πόντους και ο βετεράνος Τζέιμισον άλλους 19π. στην νίκη επί του Πόρτλαντ με 115 - 101 μπροστά στους 14.000 οπαδούς του Quicken Loans Arena.

Πολύ

καλή παρουσία από τους γηπεδούχους, όπου ο Άντονι Πάρκερ έβαλε 11π., όπως και ο Σέσσιονς που είχε και 9 ασίστ, ενώ σε αυτούς προστέθηκαν οι 16 πόντοι και τα 9 ριμπ. του Τριστάν Τόμπσον.

Για τους φιλοξενούμενους Μπόμκατς που παραμένουν με μία νίκη και τέσσερις ήττες, ο Αγκουστίν έκανε «τρελό» παιχνίδι με 26π. και 9 ασίστ, ενώ ο Μαγκέτι πρόσθεσε άλλους 21 με 8 κερδισμένα ριμπ. και ο Χέντερσον άλλα 7 και 16 πόντους. Ωστόσο οι κόποι τους δεν έπιασαν τόπο και οι Καβς πήραν το ματς στα σημεία, με τους Μπόμκατς να φτάνουν στην τέταρτη συνεχόμενη ήττα τους στα πρώτα πέντε ματς της σεζόν.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-34, 30-17, 30-29, 28-21

Καβαλίερς:Ίρβινγκ 20, Τζέιμισον 19, Τόμπσον 16, Σέσιονς 11, Πάρκερ 11
Μπόμπκατς: Όγκουστιν 26, Μαγκέτι 21, Χέντερσον 16, Μάλενς 14, Γουάιτ 10.

Μέμφις Γκρίζλις - Σακραμέντο Κινγκς 113 - 96

Καταδικαστικό ήταν για το Σακραμέντο το τρίτο δεκάλεπτο στο Μέμφις, με τους Γκρίζλις να έχουν σε καταπληκτική μέρα τους Ρούντι Γκέι (23π., 8 ριμπ.) με τρία στα πέντε τρίποντα και Σαμ Γιάνγκ (20π., 7 ριμπ.). Με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 52 - 50 υπέρ των γηπεδούχων και τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν μόλις 18 πόντους στην επανάληψη, τα περιθώρια να γυρίσουν το ματς από το 87 - 68 ήταν μετρημένες και η ήττα για τους Βασιλιάδες ήρθε φυσιολογικά. Ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι οι μόνες λύσεις ήρθαν από τον πάγκο, με τους Φριντέτ (17π.) και Αϊσάια Τόμας (15π.).

Τα δωδεκάλεπτα: 31-17, 21-33, 35-18, 26-28

Γκρίζλις:Γκέι 23, Γιανγκ 20, Μέιο 16, Γκασόλ 14 (15 ριμπ.), Κόνλεϊ 14, Άλεν 10.
Κινγκς: Φριντέτ 17, Τόμας 15, Χίκσον 12 (10 ριμπ.), Άουτλο 11.

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ - Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 93 - 103

Τη λύση απέναντι στον Ντουράντ βρήκαν οι Μπλέιζερς, τον οποίο περιόρισαν στους 19π. Με αποτέλεσμα να φτάσουν με ασφάλεια στην 4η νίκη τους στην σεζόν. Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τους Θάντερ, που έδειξαν ότι οι υπόλοιπες λύσεις τους είναι περιορισμένες, παρά το γεγονός ότι κλείνοντας τον Ντουράντ στα 42 λεπτά που αγωνίστηκε βρήκαν χώρους οι Χάρντεν (23π.) και Γουέστμπρουκ (22π.).

Για τους φιλοξενούμενους από το Πόρτλαντ, ο Όλντριτζ πέτυχε άλλους 30π. απόψε μαζεύοντας και 8 ριμπάουντ, και ήταν ο MVP του αγώνα. Βοήθειες πήρε, κυρίως στην άμυνα, τόσο από τους Γουάλας (13π., 10 ριμπ.) και Μπατούμ (12π., 7ριμπ.), όσο από τους Μάθιους (16π., 6 ριμπ.) και Φέλτον (12π., 7 ασίστ).

Τα δωδεκάλεπτα: 26-21, 27-30, 21-27, 19-25

Θάντερ: Χάρντεν 23, Γου