Παράταση στην στέψη

Ο Ολυμπιακός, παίζοντας ψυχωμένα στα τελευταία λεπτά του ματς, κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 76-68 και μείωσε σε 2-1 τις νίκες στην σειρά των τελικών. Μπουρούσης και Σπανούλης οι καλύτεροι των γηπεδούχων, Διαμαντίδης και Μπατίστ προσπάθησαν από τους «πράσινους». Η σειρά πάει σε τέταρτο ματς το βράδυ της Κυριακής, στο ΟΑΚΑ.Υπεροχή στην ρακέταΤο παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν ακατάπαυστα. Ο Ολυμπιακός,
με τον Μπουρούση και τον Μαυροκεφαλίδη μέσα από την ρακέτα και τον Σπανούλη με τα γνωστά του ντράιβ και οι «πράσινοι» με τους «συνήθεις υπόπτους» Διαμαντίδη και Μπατίστ. Αποτέλεσμα ήταν οι ομάδες να βαδίζουν πόντο πόντο. Όμως, λίγο πριν το φινάλε του δεκαλέπτου, οι Πειραιώτες έκαναν το δικό τους ξέσπασμα με καλάθια των Γλυνιαδάκη και Γκόρντον, με αποτέλεσμα να αποκτήσουν μια μικρή διαφορά και να κλείσει προηγούμενο την περίοδο με 24-19.Πράσινη κυριαρχίαΣτο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν επιθετικό πρόβλημα,, δίνοντας το δικαίωμα στους «πράσινους» με καλάθια των Τσαρτσαρή και Βουγιούκα να προηγηθούν με 26-24. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να είναι πιο εύστοχοι στην επίθεση, κυρίως ,ε τον Βουγιούκα μέσα από το καλάθι, διατηρώντας προβάδισμα τριών πόντων (37-34). Οι παίκτες του Ολυμπιακού συνέχισαν να μην μπορούν να σκοράρουν και να μην παίζουν άμυνα, με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 7 πόντους (46-39).Έδειξε ότι μπορείΣτο τρίτο δεκάλεπτο κυριάρχησε η ένταση, αφού ο κόσμος του Ολυμπιακού δημιούργησε «καυτή» ατμόσφαιρα βοηθώντας τους «ερυθρόλευκους» να πετύχουν την ανατροπή. Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Γιώργου Πρίντεζη, πλησίασαν στον πόντο (45-46). Ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις με τον Νίκολας, ωστόσο η καλή άμυνα του Ολυμπιακού στα τελευταία λεπτά της περιόδου, το τρίποντο του Πελεκάνου και τα καλάθια των Τεόντοσιτς και Σπανούλη έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά με ένα πόντο (54-53), λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της περιόδου. Το γκολ-φάουλ του Σάτο έβαλε τον ΠΑΟ σε θέση οδηγού. Όμως, η κακή άμυνα και ο αιφνιδιασμός του Χαλπερίν έφεραν τον Ολυμπιακό προηγούμενο με 58-56.Ο Πελεκάνος έδωσε το σύνθημαΣτο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο ματς και πήρε προβάδισμα 4 πόντων (63-59) στα μέσα της περιόδου. Οι βιαστικές επιλογές του Ολυμπιακού στην επίθεση και οι πόντοι του Διαμαντίδη έφεραν τους «πράσινους» στο +5 (66-61) στα μέσα της περιόδου. Με τέσσερις πόντους από αιφνιδιασμούς των Σπανούλη και Γκόρντον, οι Πειραιώτες μείωσαν στον πόντο και πέρασαν μπροστά με δύο πόντους (68-66) χάρη σε τρίποντο του Πελεκάνου. Με καλάθι του Πρίντεζη και δύο βολές του Σπανούλη, η διαφορά έφτασε στους έξι πόντους (72-66). Ο Διαμαντίδης μείωσε στους 4 αλλά το τρίποντο του Πρίντεζη έφερε τους ερυθρόλευκους κοντά στην νίκη. Στα 30 δευτερόλεπτα που ακολούθησαν, τίποτα δεν άλλαξε και οι ερυθρόλευκοι πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη.Τα δεκάλεπτα: 24-19, 39-46, 58-56