Στη Βραζιλία ο πρωταθλητής

Ο Λιούις Χάμιλτον πήρε τη νίκη στο εκπληκτικό Grand Prix του Τέξας! Στους 13 βαθμούς η διαφορά του Σεμπάστιαν Φέτελ από τον Φερνάντο Αλόνσο, οι οποίοι τερμάτισαν στη δεύτερη και στην τρίτη θέση αντίστοιχα.

"Ήταν ζεστά εκεί έξω; Γιατί καήκαμε στην πίστα", ρώτησε ο Λιούις Χάμιλτον τον Μάρτιν Γουίτμαρς. Ο οδηγός της McLaren είναι ο πρώτος νικητής στο Grand Prix του Τέξας στην εκπληκτική επανεμφάνιση της Φόρμουλα 1 στις Ηνωμένες Πολιτείες.

Το στέμμα του παγκόσμιου πρωταθλητή στους οδηγούς θα αποκτήσει κάτοχο την ερχόμενη

Κυριακή (25/11) στη Βραζιλία. Το Ιντερλάγος θα φιλοξενήσει έναν τελικό ακόμα στη Φόρμουλα 1.

Η διαφορά ανάμεσα στον Σεμπάστιαν Φέτελ (Red Bull) και τον Φερνάντο Αλόνσο (Ferrari) είναι πλέον 13 βαθμοί (σ.σ. ήταν δέκα πριν από τον αγώνα στο Όστιν). Ο Φέτελ τερμάτισε δεύτερος και ο Αλόνσο τρίτος στο "Circuit of the Americas".

H Red Bull δεν πανηγύρισε την κατάκτηση του νταμπλ στο Τέξας, αλλά εξασφάλισε το πρωτάθλημα των κατασκευαστών για τρίτη συνεχόμενη χρονιά.