1-1: Ροντέο στο Βικελίδης με πρωταγωνιστή τον Κάκο

Ο Πετρόπουλος -από θέση οφσάιντ- ισοφάρισε στο 96' για την ΑΕΚ τον Αρη στο Κλεάνθης Βικελίδης, που είχε προηγηθεί με τέρμα του Αγκάνθο. Μέχρι το 80' το ματς ήταν... σούπα, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά έγινε... ροντέο. Τέσσερις αποβολές από τον Κάκο, που ήταν ο αρνητικός πρωταγωνιστής του αγώνα.Με 4-4-2 παρέταξε τον Αρη ο Λούκας Αλκαράθ, έχοντας τον Βελλίδη κάτω από τα δοκάρια, τους Κοέλιο, Γιαννίτση, Πουλίδο και Μαργαρίτη στην άμυνα, Παπαστεριανό και Οικονομόπουλο στα χαφ,
Σουνά-Καραγιάννη στις πτέρυγες και τους Αγκάνθο-Γιαννιώτα στην επίθεση.Με ίδια τακτική (4-4-2), αλλά ρόμβο στην μεσαία γραμμή από τον Εβαλντ Λίνεν, που επέλεξε τον Γκερέιρο αντί του Κατίδη. Κάτω από τα δοκάρια ο Κωνσταντόπουλος, δεξί μπακ ο Βλάχος, αριστερό ο Τσουμάγκας, Μπουγαίδης και Τσούπρος στόπερ, ο Μητρόπουλος "κόφτης", δεξί χαφ ο Κορδέρο, αριστερό ο Ρίκκα, μπροστά τους ο Γκερέιρο και στην επίθεση ο Πετρόπουλος με τον Φούντα. Ο Αρης έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Αγκάνθο στο 2ο λεπτό, με τον Ισπανό από ευνοϊκή θέση να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια του Κωνσταντόπουλου άουτ. Αυτή ήταν και η μοναδική φάση στο πρώτο ημίχρονο με το ματς να είναι... επιεικώς άθλιο.Οχι ότι στο δεύτερο μέρος είδαμε τίποτα καλύτερο, απλά στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε το... έλα να δεις, με τον Τάσο Κάκο να βάζει το... χεράκι του μοιράζοντας κίτρινες και κόκκινες κάρτες επί... δικαίων και αδίκων!Ολα άρχισαν στο 80ό λεπτό. Ο Αρης είχε κερδίσει φάουλ και μέσα στην περιοχή ο Πουλίδο στην προσπάθειά του να πάρει καλύτερη θέση χτυπάει τον Τσούπρο. Ο Κάκος βγάζει κίτρινη σε αμφότερους, που ήταν η δεύτερη και τους αποβάλει!Μετά από τετράλεπτη ένταση, το φάουλ εκτελείται από τον Παπαστεριανό φαλτσαριστά στο δεύτερο δοκάρι όπου πετάχθηκε με προβολή ο Αγκάνθο και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κανοντας το 1-0.Ο Ισπανός στον πανηγυρισμό του σήκωσε την μπλούζα του, όπου από μέσα είχε φανελάκι και έγραφε "Αγγελε δεν θα σε ξεχάσουμε ποτέ..." για τον αδικοχαμένο παίκτη του Αρη, που έφυγε πρόσφατα από τη ζωή. Ο Κάκος εξαντλώντας την αυστηρότητά του απέβαλε τον σκόρερ των κιτρίνων με δεύτερη κίτρινη κάρτα.Στο 89' ο Κάκος έδωσε δεύτερη κίτρινη κάρτα και στον Βαλεντίνο Βλάχο για χέρι και έτσι και οι δύο ομάδες συνέχισαν το ματς με 9 παίκτες για το 6λεπτο των καθυστερήσεων.Η ΑΕΚ έκανε την τελική της προσπάθεια για να φτάσει στην ισοφάριση και την πέτυχε στο 96ο λεπτό, όταν ο Παυλής που είχε μπει στο 89' στον αγωνα έβγαλε την σέντρα για τον Πετρόπουλο, ο οποίος από θέση οφσάιντ, με κεφαλιά ψαράκι διαμόρφωσε το τελικό 1-1