7ος όμιλος: Νίκη... ροντέο για την Σπόρτινγκ

Σε ένα ματς που ξεκίνησε χαλαρά και μετατράπηκε σε ροντέο στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας μία κόκκινη και εφτά κίτρινες, η Σπόρτινγκ επικράτησε 2-1 της Βίντεοτον Με ψηλά το κεφάλι αποχωρεί από το Europa League η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, που σε ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον κέρδισε 2-1 τη Βίντεοτον.Με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όλα έδειχναν πως θα πηγαίναμε σε ένα ξεκούραστο 0-0, ωστόσο στο β' μέρος τα πράγματα άλλαξαν και το ματς μετατράπηκε σε... ροντέο.Τα αίματα... άναψαν με το γκολ του Λαμπιάντ στο 65', με το οποίο προηγήθηκε η Σπόρτινγκ.Η Βίντεοτον ισοφάρισε με πέναλτι στο 80', αλλά την τελευταία κουβέντα την είπε ο Βιόλα, που στο 82' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, χαρίζοντας τη νίκη στους πορτογάλους.Να υπενθυμίσουμε πως το παιχνίδι είχε αναβληθεί την Πέμπτη (6/12) εξαιτίας της κακοκαιρίας, που έπληξε τη Λισαβόνα.