Pregame: Βέροια - ΠΑΣ Γιάννινα (16:00)

Δύο αποτυχημένες προσπάθειες να πάρει βαθμό στην έδρα της μετράει μέχρι στιγμής η Βέροια, η οποία φιλοδοξεί να βάλει τέλος στα αρνητικά αποτελέσματα στο παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Η αρχή έγινε στην πρεμιέρα με την ήττα 1-2 από τον Ολυμπιακό και στη συνέχεια έχασε 0-1 από τον Πανιώνιο.Ο μοναδικός βαθμός που έχει αποσπάσει η Βασίλισσα του Βορρά είναι η ισοπαλία με τον Λεβαδειακό στη Βοιωτία (0-0).Από την άλλη ο ΠΑΣ Γιάννινα έχει χάσει μόνο
από τον Ολυμπιακό μέχρι στιγμής, αλλά παράλληλα παραμένει χωρίς τρίποντο στο ενεργητικό του. Την 1η αγωνιστική παραχώρησε 0-0 στον Πλατανιά στους Ζωσιμάδες και στη συνέχεια απέσπασε 1-1 από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.Οι δύο ομάδες τίθενται αντιμέτωπες σε επίπεδο Α' Εθνικής για πρώτη φορά μετά από 25 χρόνια. Τελευταία φορά ήταν την περίοδο 1986-87, με τον εκάστοτε γηπεδούχο να επικρατεί 3-1.Στις 24 Ιουνίου 1989 έδωσαν αγώνα μπαράζ (μεταξύ ομάδων Α' και Β' Εθνικής), με τον ΠΑΣ Γιάννινα να επικρατεί 2-1 εκτός έδρας, χάρη σε δύο γκολ του Ν. Παπανικολάου.Έκτοτε έχουν συναντηθεί πολλές φορές σε επίπεδο Β' και Γ' Εθνικής, με πιο πρόσφατη την περίοδο 2010-11, με τον Αγιαξ της Ηπείρου να επικρατεί και στα δύο ματς (5-0 εντός και 1-0 εκτός).Ωρα έναρξης: 16:00 - Νοvasports 1Γήπεδο: ΒέροιαςΔιαιτητής: Αλέξανδρος Δημητρόπουλος (Φθιώτιδας)Βοηθοί: Τουμπακάρης, Γεωργαράκος (Αθηνών)ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙ1986-87 Βέροια - Γιάννινα 3-1   1986-87 Γιάννινα - Βέροια 3-1   1977-78 Γιάννινα - Βέροια 0-0   1977-78 Βέροια - Γιάννινα 2-1