U20: Πρωταθλήτρια κόσμου η Βραζιλία

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Όσκαρ που σημείωσε τρία γκολ, η Βραζιλία επικράτησε 3-2 της Πορτογαλίας στην παράταση και κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο U20. Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τους βραζιλιάνους, οι οποίοι με γκολ του Όσκαρ
ντος Σάντος Εμποάμπα, άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό.Η Πορτογαλία, όμως, απάντησε άμεσα και στο 10` το σκορ ήταν 1-1 με κοντινή προβολή του ’λεξ.Με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε και το ημίχρονο και μετά την ανάπαυλα οι πορτογάλοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Με ενέργεια του Ολιβέιρα μάλιστα κατάφεραν να προηγηθούν στο 59ο λεπτό.Ο Οσκαρ, όμως, δεν άφησε τη Βραζιλία αβοήθητη και στο 78` ισοφάρισε σε 2-2 με κοντινό πλασέ, έπειτα από ενέργεια του Ντουντού.Ετσι, το ματς πήγε στην παράταση, όπου η κλάση του 19χρονου Οσκαρ μίλησε και πάλι. Στο 111` ο μεσοεπιθετικός της Ιντερνασιονάλ με υπέροχο πλασέ νίκησε τον Μίκα και έκανε το 3-2 για τη Βραζιλία, η οποία στέφθηκε πρωταθλήτρια κόσμου U20 έπειτα από οκτώ χρόνια.Νωρίτερα, στον μικρό τελικό, το Μεξικό επικράτησε 3-1 της Γαλλίας (12' Νταβίλα, 49' Ενρίκες, 71' Ριβέρα - 8' Λακαζετέ) και πήρε την τιμητική τρίτη θέση της διοργάνωσης.