Αγκαλιά με την 2η θέση η Ιντερ, 3-1 την Φιορεντίνα, την ώρα που η Νάπολι έχασε με 2-1 από την Λέτσε

18:02 8/5/2011 - Πηγή: Sport.gr
Μπορεί η Μίλαν να σήκωσε το 18ο πρωτάθλημα στην ιστορία της, η Ιντερ όμως συνεχίζει την πορεία για την κατάκτηση της 2ης θέσης. Οι νερατζούρι επικράτησαν με 3-1 της Φιορεντίνα και σε συνδυασμό με την ήττα 2-1 της Νάπολι από την Λέτσε ξέφυγαν στο +4 από τους ναπολιτάνους, που βλέπουν το όνειρο της 2ης θέσης να χάνεται. Η Ουντινέζε εκμεταλλεύθηκε την ήττα της Ρόμα, νίκησε με 2-1 την Λάτσιο και σκαρφάλωσε στην 4η θέση που οδηγεί στα προημιτελικά του
Champions League. Κλειδώνει την παραμονή της η Τσεζένα, μετά το εκτός έδρας 2-0 επί της Κάλιαρι, ενώ η Μπρέσια οδεύει προς την Serie B, μετά και την ήττα με 1-2 από την Κατάνια. Αγκαλιά με την θέση η Ιντερ
Αν και έχασε τον τίτλο, η Ιντερ βρίσκεται αγκαλιά με την θέση του βαθμολογικού πίνακα, καθώς μετά την νίκη της με 3-1 επί της Φιορεντίνα και την ήττα της Νάπολι από την Λέτσε (1-2) βρίσκεται στο +4 δύο αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έδειξαν αποφασισμένοι για το τρίποντο και άνοιξαν το σκορ με τον Πατσίνι στο 25ο λεπτό ύστερα από ασίστ του Ετό. Τρία λεπτά αργότερα ο Ετό γέμισε και πάλι, αυτή την φορά για τον Καμπιάσο που με κεφαλιά έκανε το 2-0, δίνοντας σαφές προβάδισμα στην ΙντερΦιορεντίνα μπήκε ξανά στο παιχνίδι στο 74` όταν ο Τζιλαρντίνο ολοκλήρωσε ιδανικά την προσπάθεια του Σαντάνα και μείωσε σε 1-2, αλλά στο 78` ο Κουτίνιο με απευθείας εκτέλεση φάουλ αύξησε εκ νέου την διαφορά των τερμάτων, διαμορφώνοντας και το τελικό 3-1.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και οι υπόλοιποι αγώνες της 36ης αγωνιστικής:
Σάββατο (07/05)
Παλέρμο - Μπάρι 2-1 (39' Μίκολι, 53' Μπόβο - 7' Μπεντιβόλιο)
Ρόμα - Μίλαν: 0-0

Kυριακή (08/05)
Ουντινέζε - Λάτσιο: 2-1 (35`, 42` Ντι Νατάλε - 76` Κόζακ)
Ιντερ - Φιορεντίνα: 3-1 (25` Πατσίνι, 28` Καμπιάσο, 77` Κουτίνιο - 74` Τζιλαρντίνο)
Μπολόνια - Πάρμα: 0-0
Μπρέσια - Κατάνια: 1-2 (90`+1 Ντιαμάντι - 27` Σιλβέστρε, 76` Μπεργκέσιο)
Κάλιαρι - Τσεζένα: 0-2 (54` Χιμένεθ, 84` Μαλόνγκα)
Λέτσε - Νάπολι: 2-1 (49`πέν. Κόρβια, 88` Σεβάντον - 67` Μασκάρα)
21:45GR Τζένοα - Σαμπντόρια