Αρεσε ο ΠΑΟΚ με ΑΠΟΕΛ (1-0)

Με σκόρερ τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 1-0 του ΑΠΟΕΛ σε φιλικό παιχνίδι επί αυστριακού εδάφος. Αρεσε ο Δικέφαλος στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε σημαντικά στην επανάληψη, όπου δεν δημιουργήθηκε καμία ευκαιρία στις δύο εστίες.Οι Θεσσαλονικείς ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο. Καλή κυκλοφορία της μπάλας και επιθετική άμυνα από τους παίκτες του Στέφενς, οι οποίοι ευτύχισαν να προηγηθούν με καταπληκτικό γκολ
του Σαλπιγγίδη στο 16' και θα μπορούσαν να κλείσουν το ημίχρονο με ακόμη ένα γκολ. Από την πλευρά του ΑΠΟΕΛ, όλα περνούσαν από τα πόδια του Μαντούκα. Η κυπριακή ομάδα έφτασε με αξιώσεις κοντά στο γκολ, αλλά έπεσε πάνω στον... Βίτορ, ο οποίος με αυτοθυσία δεν άφηνε να περάσει τίποτα.Στην επανάληψη ο Ολλανδός τεχνικός πέρασε τον Ολίσε στη θέση του Γεωργιάδη, ο οποίος ήταν αρκετά κινητικός, παίρνοντας την ευκαιρία που του έδωσε ο προπονητής του. Το θέαμα, όμως ήταν κακό και εν μέρει αυτό είναι λογικό, αφού ακόμα τα πόδια των παικτών των δύο ομάδων είναι βαριά, λόγω της σκληρής προετοιμασίας. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο ρυθμός έπεσε πολύ, καθώς ο Στέφενς άλλαξες μόλις 3 παίκτες.Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ (4-4-2): Χακόμπο, Κίτσιου, Κατσουράνης, Βίτορ, Λίνο (80' Σπυρόπουλος) - Τζιόλης, Λόρενς, Λούκας (75' Κάτσε), Γεωργιάδης (46' Ολίσε) - Σαλπιγγίδης, ΑθανασιάδηςΟΙ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ1': Ο Aθανασιάδης προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Χιώτη από μακριά, άουτ4': Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Μαντούκα να σουτάρει λίγο άουτ16' ΓΚΟΛ: Ο Σαλπιγγίδης αιφνιδιάζει από μακριά τον Χιώτη, κάνοντας το 1-0 για τον ΠΑΟΚ25': Ο Βίτορ κόβει επικίνδυνη μπαλιά του Μαντούκα30': Μπέρδεμα Γεωργιάδη - Χακόμπο, ο Σέρτζιο δεν μπορεί να ισοφαρίσει. Ο Βίτορ σώζει33': Σουτ του Σαλπιγγίδη, διαμαρτύρονται για χέρι - πέναλτι οι παίκτες του ΠΑΟΚ. Ο διαιτητής δείχνει "παίζετε"35': Νέα σωτήρια επέμβαση από τον Βίτορ σε σουτ των παικτών του ΑΠΟΕΛ38': Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Αθανασιάδη σε πρώτο χρόνο και τον Γεωργιάδη να σουτάρει άουτ σε κενή εστία42': Κοντά στο 2-0 ο ΠΑΟΚ. Πρώτο σουτ από τον Τζιόλη, απομακρύνει ο Χιώτης, στην επαναφορά ο Αθανασιάδης σκοράρει αλλά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ