Δεύτερη ήττα για την Εθνική γυναικών

22:03 9/9/2012 - Πηγή: Sport.gr
Αν και παραγματοποίησε καλή εμφάνιση, η Εθνική γυναικών ηττήθηκε με 0-3 σετ από την οικοδέσποινα Ολλανδία, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των προκριματικών του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.Οι διεθνείς μας έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα με τις Χριστοδούλου, Γιώτα να δίνουν ρεσιτάλ στο μπλοκ και να χτίζεται μία ικανοποιητική διαφορά (6-1). Οι κακές, επιθετικές επιλογές στη συνέχεια και τα λάθη
στην άμυνα, επέτρεψαν στην Ολλανδία να πλησιάσει.Χάρη στο καλό σερβίς της Χαντάβα και τη λειτουργικότητα στο μπλοκ, η γαλανόλευκη έχτισε και πάλι μία καλή διαφορά (17-14) αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με την οικοδέσποινα να παίρνει το πρώτο σετ.Στις λεπτομέρειες χάθηκε το δεύτερο σετ, με τις διεθνείς μας να κυνηγούν όλους τους πόντους μέχρι τέλους. Το δυνατό σημείο ήταν και πάλι το μπλοκ, ωστόσο ένα λάθος στην υποδοχή και ενώ το σκορ ήταν 23-23, έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο νικητή του σετ, που ήταν πάλι η Ολλανδία.Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε με κακή ψυχολογία στο τρίτο σετ. Τα λάθη στην υποδοχή και η επιθετική ανυπαρξία, έδωσαν την ευκαιρία στις ολλανδέζες να πάρουν από το ξεκίνημα μία σημαντική διαφορά (1-12), που δεν μπόρεσε να καλυφθεί στη συνέχεια, με αποτέλεσμα να χαθεί το τρίτο σετ και το παιχνίδι.Για τις διεθνείς μας ξεχώρισαν η Στέλλα Χριστοδούλου και η Κατερίνα Γιώτα, ενώ σημαντική ήταν η παρουσία των Βασιλαντωνάκη και Στράντζαλη.Τα σετ: 20-25, 23-25, 13-25.Ελλάδα (Τάκης Φλώρος): Χριστοδούλου 3, Παπαφωτίου 1, Κιόση 9, Κωνσταντινίδου, Στράντζαλη 1, Βασιλαντωνάκη 4, Γιώτα 11, Τσίμα 7, Χαντάβα 4, Ιβάνοβα 1, Κελεσίδου (λίμπερο) 71% (36%), Λαμπρούση 4.Ολλανδία (Γκίντο Βερμεούλεν): Στάελενς 1, Ντε Κράιφ 10, Γκρόθουες 1, Στένμπεργκεν 1, Σχουτ (λίμπερο) 60 (60%), Βένσινκ 4, Φλίερ, Ντίζκεμα 3, Βέργκεερ 1, Σταμ-Πίλον 6, Σλόετχες 10, Πιέτερσεν 17.