Εκτέλεση από τα 6,75

Αν και επέδειξε τάσεις αυτοκτονίας, ο Αρης πέρασε νικηφόρα από το κλειστό του Περιστερίου καθώς επικράτησε του Πανελευσινιακού με 76-85 και διπλασίασε τις νίκες του στην Α1. Η ευστοχία των Βεργίνη, Πάσαλιτς σε όλα τα κρίσιμα σουτ και κυρίως έξω από τα 6,75 ουσιαστικά έβγαλαν τους κίτρινους από τη δύσκολη θέση.Το συγκρότημα του Βαγγέλη Αγγέλου παρουσίασε δύο αγωνιστικά πρόσωπα. Το καλό του πρώτου μέρους και το μέτριο έως κακό του δευτέρου, με εξαίρεση ασφαλώς το τελευταίο πεντάλεπτο. Κοινός παρονομαστής και των δύο ημιχρόνων, η αδυναμία
στην εξασφάλιση του αμυντικού ριμπάουντ και η. έλλειψη μπλοκ άουτ. Ωστόσο, στο πρώτο ημίχρονο ο Αρης έπαιξε πολλές καλές άμυνες κι αυτό του έδωσε τη δυνατότητα να «βγάλει» πόντους στον αιφνιδιασμό.Στο δε σετ παιχνίδι, ο Πάσαλιτς ήταν εξαιρετικός καθώς σε αυτό το διάστημα πέτυχε 14 πόντους με απόλυτη ευστοχία στα σουτ. Και γενικότερα, η καλή παρουσία της περιφερειακής γραμμής κάλυψε τη μεγάλη αδυναμία κάτω από τα καλάθια. Ετσι ο Αρης με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 19-26. Ο Πανελευσινιακός μάλλον δεν είχε αρχές στο παιχνίδι του, τα περίμενε όλα από τον Λιακόπουλο.Ο Αρης είχε τις ευκαιρίες να ανεβάσει τη διαφορά και να «τελειώσει» το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά κάποια κενά διαστήματα του, κράτησαν την ομάδα της Ελευσίνας στο παιχνίδι, σε συνδυασμό ασφαλώς με τη καλή απόδοση του Μαγκουνή. Ετσι, με το τέλος του ημιχρόνου ο Αρης είχε διαφορά δέκα πόντων (35-45).Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Λιακόπουλος έκανε το παιχνίδι του και ο Αρης βυθίστηκε στη μετριότητα. Σταδιακά η διαφορά μειώθηκε και με επιμέρους σκορ 25-9, οι γηπεδούχοι πέτυχαν την απόλυτη ανατροπή αφού με τρίποντο του Παπανικολάου ξέφυγαν και με διαφορά έξι πόντων (60-54, 29'). Σε αυτό το διάστημα, ο Αρης κάθε άλλο παρά χαρακτηρίστηκε από ομαδικό παιχνίδι. Στη τελευταία περίοδο, ο Δημήτρης Βεργίνης πήρε την υπόθεση προσωπικά. Με διαδοχικούς πόντους, έβαλε τον  Αρη σε θέση οδηγού (67-68, 35'). Κάπου εκεί ανέλαβε δράση και ο Πάσαλιτς.Ο Αρης σταδιακά επανέκτησε διαφορά, την ώρα που ο Πανελευσινιακός αντιμετώπιζε σοβαρά προβλήματα στη διάσπαση της αντίπαλης άμυνας, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Λιακόπουλου-Μαγκουνή. Και η ιστορία έγραψε ότι ένα τρίποντο του Πάσαλιτς ήταν η χαριστική βολή. Ο έμπειρος γκαρντ ευστόχησε σε off balance σουτ, δύο λεπτά πριν το φινάλε, ανέβασε τη διαφορά στο +6 (71-77) και κάπου εκεί ουσιαστικά τελείωσαν όλα, καθώς δύο κακές επιθετικές επιλογές του Πανελευσινιακού, έδωσαν τυπικό χαρακτήρα στη συνέχεια.