Ετσι το ήθελε ο Θεός...

Το παιχνίδι ξεκίνησε όπως το περιμέναμε, με την Τσέλσι να έχει κλειστεί στα καρέ της και την Μπάγερν να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να πιέζει τους Λονδρέζους, προκειμένου να γίνει το "αφεντικό" στο σκορ.Οι Βαυαροί έφτασαν κοντά στο γκολ στο 21ο λεπτό, με τον Ρόμπεν να μπαίνει μέσα στην περιοχή να κάνει και το σουτ, αλλά ο Τσεχ απέκρουσε με δυσκολία και η μπάλα προτού καταλήξει κόρνερ χτύπησε και στην συμβολή των δοκών.Ο Ολλανδός ήταν πρωταγωνιστής και στην επόμενη φάση για την Μπάγερν στο 32', όταν έπιασε το γυριστό σουτ, αλλά
και πάλι ο γκολκίπερ της Τσέλσι αποσόβησε τον κίνδυνο μπλοκάροντας σταθερά τη μπάλα.Επρεπε να φτάσουμε στο 34ο λεπτό, προκειμένου οι Λονδρέζοι να κάνουν το πρώτο σουτ προς την εστία των Γερμανών και συγκεκριμένα με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Μάτα έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Νόιερ.Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ριμπερί προσπάθησε με σόλο και σουτ να σκοράρει, αλλά σούταρε άουτ, και ένα λεπτό αργότερα ο Μίλερ ολομόναχος μέσα στην περιοχή, ύστερα από σέντρα του Κοντέντο, με γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Τσεχ.Η Τσέλσι "απάντησε" στο 38ο λεπτό, όταν ύστερα από πολύ όμορφη συνεργασία των Κόουλ και Ντρογκμπά, η μπάλα έφτασε στον Καλού που σούταρε δυνατά από πλάγια θέση, όμως ο Νόιερ, έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε.Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Γκόμες από το ύψος του πέναλτι απέφυγε τον Κέιχιλ, όμως δεν έβαλε σωστά το σώμα του, με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει ψηλά πάνω από τα δοκάρια.Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Μπάγερν να έχει την καθολική υπεροχή έναντι της Τσέλσι, ενδεικτικά είναι τα στατιστικά στοιχεία του ματς (15-2 τελικές και 8-0 τα κόρνερ), όμως οι Λονδρέζοι κρατούσαν με... νύχια και με δόντια το 0-0.Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε το ματς και στο δεύτερο ημίχρονο με την Μπάγερν να ασκεί πίεση στην Τσέλσι που ήταν κλεισμένη στο... καβούκι της ψάχνοντας κάποια κόντρα επίθεση για να κάνει τη ζημιά.Στο 53' ο Ριμπερί πετυχαίνει γκολ, το οποίο, όμως ακυρώνεται ως οφσάιντ, καθώς ήταν λιγάκι πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό της Τσέλσι, τον Λουίζ.Τελικά, η ασφυκτική πίεση των Βαυαρών απέδωσε καρπούς στου 83', όταν ύστερα από σέντρα του Κρος στο δεύτερο δοκάρι πετάχθηκε ο Μίλερ και με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 1-0 λυτρώνοντας τους Γερμανούς, προς στιγμή όμως, αφού στο 88' στο πρώτο κόρνερ που κέρδισε η Τσέλσι με εκτελεστή τον Μάτα, ο Ντρογκμπά με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Νόιερ και έκανε το 1-1, οδηγώντας το ματς στην παράταση...Ο Ιβοριανός επιθετικός από ήρωας, όμως, πήγε να γίνει μοιραίος για την Τσέλσι, καθώς με το ξεκίνημα της παράτασης (94') βρέθηκε σε ένα άγνωστο για εκείνον σημείο, στην περιοχή της ομάδας του και έκανε χαζό πέναλτι στον Ριμπερί. Ωστόσο, ο... Θεός ήταν με τους Αγγλους, καθώς ο Τσεχ απέκρουσε το άσχημο, είναι η αλήθεια, πέναλτι του Ρόμπεν, κρατώντας το 1-1.Ο Ριμπερί δεν μπόρεσε να συνεχίσει από το μαρκάρισμα του Ντρογκμπά στην φάση του πέναλτι και στον αγώνα πέρασε στην θέση του ο Ολιτς, ο οποίος στο 109' έκανε το γύρισμα προς τον Φαν Μπούιτεν, ό