Η Αργεντινή επικράτησε με 1-0 της Νιγηρίας στην 2η αναμέτρηση του 2ου ομίλου

Το γκολ του Γκάμπριελ Χάιντσε στο 6ο λεπτό ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στην Αργεντινή απέναντι στη Νιγηρία, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου. Η ομάδα του Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα, αν και εμφανίστηκε καλύτερη στρο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι περισσότερο απέναντι στην καλά οργανωμένη Νιγηρία και πλέον βρίσκεται στην 2η θέση του γκρουπ, πίσω από τη Νότιο Κορέα, που νωρίτερα επικράτησε με 2-0 της

Εθνικής μας.

Ο Μαραντόνα επέλεξε ένα άκρως επιθετικό σχήμα απέναντι στη Νιγηρία, ρίχνοντας στον αγωνιστικό χώρο τους Μέσι, Ιγκουαΐν και Τέβεζ, αλλά το επιθετικό τρίο δεν είχε την αναμενόμενη απόδοση απέναντι στην καλά διαβασμένη αντίπαλο.

Οι αργεντινοί μπήκαν με φόρα και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ από το 6ο λεπτό, όταν ο Βερόν εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Χάιντσε βρέθηκε αμαρκάριστος και με κεφαλιά-ψαράκι έκανε το 1-0.

Η Μπιανκοσελέστε κυνήγησε και δεύτερο γκολ στη συνέχεια, όπως το σουτ του Ιγκουαΐν