Ματσάρα στο Etihad, με το δεξί οι Πρωταθλητές

Οι γηπεδούχοι είχαν την ατυχία να δουν τον περσινό ήρωα της τελευταίας στιγμής, Κουν Αγουέρο, να αποχωρεί μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο με τραυματισμό, όμως παρόλα αυτά, είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο.Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για το 1-0 χάθηκε στο 17', όταν ο Ντέιβις απέκρουσε την τραγική εκτέλεση πέναλτι του Σίλβα, μετά την παράβαση του Χούιβελντ πάνω στον Τέβεζ. Οι Πολίτες συνέχιζαν να πιέζουν και τελικά άνοιξαν το σκορ με τον αργεντίνο επιθετικό στο 40ο λεπτό, μετά την εξαιρετική ασίστ του Νασρί.Η Σαουθάμπτον εκμεταλλεύθηκε τις αρκετές χαμένες ευκαιρίες της Σίτι και στην πρώτη ουσιαστικά
φάση που δημιούργησε, ευτύχησε να ισοφαρίσει με τον Λάμπερτ στο 59', με τον σκόρερ να έχει περάσει εντός αγωνιστικού χώρου μόλις τέσσερα λεπτά πριν.Οι γηπεδούχοι δεν πρόλαβαν να συνέλθουν και οι Αγιοι μπήκαν πρωτά στο σκορ στο 68'. Η άλλη αλλαγή του Αντκινς, ο Ντέιβις, έπειτα από φάση διαρκείας, πλάσαρε από τη γωνία της περιοχής τον Χαρτ για το 1-2.Μπροστά στο φάσμα της ήττας (θα ήταν η πρώτη ήττα Πρωταθλητή Premier League σε πρεμιέρα σεζόν!), η Σίτι ανέβασε την πίεσή της και τελικά οι παίκτες του Μαντσίνι βρήκαν τον τρόπο να κάνουν την ανατροπή... στην ανατροπή.Με τα γκολ των Ντζέκο στο 72' και Νασρί στο 80', οι Πολίτες γύρισαν μέσα σε οκτώ λεπτά το σκορ και μπήκαν τελικά με το δεξί στο φετινό πρωτάθλημα.Οι συνθέσεις:Μάντσεστερ Σίτι (Μαντσίνι): Χαρτ, Ζαμπαλέτα, Κομπανί, Λέσκοτ, Κλισί, Τουρέ, Ρόντγουελ, Σίλβα (72' Μπαλοτέλι), Νασρί, Τέβεζ, Αγουέρο (14' Ντζέκο)Σαουθάμπτον (Αντκινς): Ντέιβις, Κλάιν, Φοντέ, Χούιβελντ, Φοξ, Σνάιντερλιν, Λαλάνα, Γουόρντ-Πρόουζ (65' Ντέιβις), Πάντσεον, Ροντρίγκεζ (55' Λάμπερτ), Ντο ΠράντοΑναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής:Σάββατο (18/8)Αρσεναλ - Σάντερλαντ 0-0Φούλαμ - Νόριτς 5-0 (26' Νταφ, 41', 54' Πέτριτς, 66' Κατσάνικλιτς, 87' Σίντγουελ)ΚΠΡ - Σουόνσι 0-5 (8', 53' Μίτσου, 63΄, 71' Ντάιερ, 81' Σινκλέρ)Ρέντινγκ - Στόουκ 1-1 (90' πεν. Λε Φοντρ - 34' Κάιτλι)Γουέστ Μπρομ - Λίβερπουλ 3-0 (43' Γκέρα, 64' πεν. Οντεμβίνγκι, 77' Λουκάκου)Γουέστ Χαμ - Αστον Βίλα 1-0 (40' Νόλαν)Νιούκαστλ - Τότεναμ 2-1 (55' Μπα, 80' πεν. Μπεν Αρφά - 76' Ντεφόου)Κυριακή (19/8)Γουίγκαν - Τσέλσι 0-2 (2' Ιβάνοβιτς, 7' πεν. Λάμπαρντ)Μάντσεστερ Σίτι - Σαουθάμπτον 3-2 (40' Τέβεζ, 72' Ντζέκο, 80' Νασρί - 59' Λάμπερτ, 68' Ντέιβις)Δευτέρα (20/8)22:00GR Εβερτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ