Μετεξεταστέος στη Ρώμη

Καλός ανασταλτικά, με πολλά προβλήματα στην ανάπτυξηΣωστή αμυντική λειτουργία με πίεση πάνω στη μπάλα, ο Αρης είχε καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο, τουλάχιστον στο ανασταλτικό τομέα. Αν απέφευγε μάλιστα και τα ατομικά λάθη, ενδεχομένως να είχε πετύχει πρώτος τέρμα, αλλά και να είχε «γλιτώσει» αυτό του Οσβάλντο. Οι «κίτρινοι» έκλεισαν σωστά τους χώρους, είχαν παθητικό ρόλο και ουσιαστικά κυνήγησαν το γκολ μέσα από τις αντεπιθέσεις. Και θα μπορούσαν να το είχαν πετύχει αν ο
Καζναφέρης - στο 15ο λεπτό - έκανε σωστό κοντρόλ της μπάλας σε μια φάση όπου στην εξέλιξή της, ο Στεκέλενμπουργκ φάνηκε να τον ανατρέπει. Για την ακρίβεια, σε πάσα που δέχθηκε στη πλάτη της άμυνας στην δεξιά πλευρά, βρέθηκε ανενόχλητος απέναντι στον Στεκέλενμπουργκ, άνοιξε πολύ τη μπάλα, αλλά ο τερματοφύλακας της Ρόμα φάνηκε να ανατρέπει τον επιθετικό του Αρη.Από εκεί και πέρα, οι Θεσσαλονικείς «βρήκαν» δύο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής με τους Σουνά, Καζναφέρη και δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα, διότι είχαν καλή λειτουργία στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Η Ρόμα που δεν έπιασε ιδιαίτερα επίπεδα απόδοσης στο πρώτο ημίχρονο, δεν βρήκε τους διαδρόμους και αναλώθηκε σε αρκετές λανθασμένες πάσες. Ωστόσο κατάφερε να σκοράρει με τον Οσβάλντο σε μια φάση όπου οι αμυντικοί του Αρη, του έδωσαν ένα μέτρο απόσταση. Αποδείχθηκε αρκετό για να σκοράρει καθώς με γυριστό σουτ στη δεξιά πλευρά της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Βελλίδη.Γενικότερα οι Ιταλοί, που είχαν πρόβλημα στην ανάπτυξη, προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν δύο ατομικά λάθη. Το ένα έγινε στη φάση του γκολ και το δεύτερο στο 32ο λεπτό όπου ο Παντίδος εκτίμησε λανθασμένα τη φάση, αλλά ο Βελλίδης πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση σε σουτ του Μπαλζαρέτι. Ο τερματοφύλακας του Αρη είχε σωστές τοποθετήσεις έχοντας και δύο σωτήριες εξόδους στο 37' και στο 43'.Η άλλη Ρόμα και ο ημιτελής ΑρηςΠιο αποφασιστική στις ενέργειές της, η Ρόμα ανέβασε πολλά επίπεδα στην απόδοσή της στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με τους Μπράντλεϊ, Λόπεζ όμως οι εξαιρετικές αντιδράσεις του Βελλίδη ουσιαστικά γλίτωσαν τον Αρη. Οι Θεσσαλονικείς είχαν και πάλι σωστή λειτουργία στον ανασταλτικό τομέα, αλλά η αδυναμία τους στην δημιουργία μιας οργανωμένης επίθεσης προφανώς και προκάλεσε εκνευρισμό. Η πίεση της Ρόμα μειώθηκε μετά το 60ο λεπτό, ο Αρης έδειξε να ισορροπεί το παιχνίδι για να φθάσουμε στο 71ο λεπτό. Ο Ταντέι επιχείρησε τη σέντρα, η μπάλα πέρασε απ' όλους, αιφνιδιάστηκε ο Βελλίδης και με αυτόν τον ανέλπιστο τρόπο οι Ιταλοί έκαναν το 2-0. Ο τερματοφύλακας του Αρη έκανε μια ακόμη εξαιρετική απόκρουση στο 82' αφού σε πλασέ του Λαμέλα από το ύψος της μικρής περιοχής έδιωξε τη μπάλα με τα πόδια. Ωστόσο, τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντέστρο ο Ντέστρο με διαγώνια σουτ τριπλασίασε τα τέρματα της ιταλικής ομάδας διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.