Ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι

Με γκολ του Μανώλη Μυλωνάκη στο τελευταίο λεπτό, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 10-9 επί του Πανιωνίου στο κολυμβητήριο του Πειραιά, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος πόλο της Α1 ανδρών. Με τη λήξη του ματς πάντως, δεν έλειψε η ένταση, αλλά με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων τα πνεύματα ηρέμησαν. Αν και αγωνίστηκε χωρίς τον βασικό του γκολκίπερ,
Νίκο Δεληγιάννη, ο οποίος έπαθε τράβηγμα στο ζέσταμα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να διατηρήσει το αήττητο σερί του στο ελληνικό πρωτάθλημα, το οποίο κρατά από τις 30 Απριλίου 2008.Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 4-2, 6-4, 8-5, αλλά ο Πανιώνιος δεν κατέθεσε τα όπλα. Ο Ανδρέας Μιράλης ισοφάρισε με πέναλτι (8-8), 6 λεπτά πριν το τέλος και έδωσε και πάλι χαρακτήρα ντέρμπι στην αναμέτρηση. Ο Μανώλης Μυλωνάκης έκανε το 9-8, για να ισοφαρίσει εκ νέου ο Γιάννης Μπεριστιάνος. Τελικά ο Μανώλης Μυλωνάκης χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό.Με τη λήξη του αγώνα, ο Ανδρέας Μιράλης διαμαρτυρήθηκε έντονα στους διαιτητές, γεγονός που προκάλεσε την αντίδραση του