Πήρε ντέρμπι και κορυφή η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ πήρε αυτό που ήθελε στο ντέρμπι κορυφής με τον Ολυμπιακό, δηλαδή "καθαρή" νίκη 3-0 σετ και κατέκτησε την κορυφή στην κανονική περίοδο, που σημαίνει πλεονέκτημα έδρας μέχρι το τέλος της διαδρομής στα πλέι οφ.Κατάμεστο το κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας, με τον κόσμο να αποθεώνει τις
αθλήτριες της Ενωσης. Εντονα παράπονα από τον Ολυμπιακό για τη φιλοξενία.Με το τρίποντο της ΑΕΚ τα ζευγάρια των ημιτελικών (η πρόκριση στον τελικό κρίνεται στις δύο (2) νίκες) διαμορφώθηκαν ως εξής: ΑΕΚΠαναθηναϊκός (1-4)Ολυμπιακός – Βριλήσσια (2-3)O AΓΩΝΑΣΜε εξαίρεση το πρώτο σετ, όπου η ΑΕΚ κυριάρχησε εύκολα στα άλλα δύο έγινε μεγάλη μάχη με τον Ολυμπιακό να έχει τις ευκαιρίες του, αλλά την Ένωση να πανηγυρίζει στο φινάλε.Η ΑΕΚ προηγήθηκε με το καλημέρα 8-5, αφού οι ερυθρόλευκες είχαν χάσει ήδη 4 σερβίς κι η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς. Η ΑΕΚ είχε την εύκολη αλλαγή, έσπασε πολλές μπάλες στο μπλοκ και έφτασε στο 15-8, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 17-12 (μπλοκ Γιώτα σε Παπαφωτίου) αλλά μετά το 19-14 να παραδίδει τα όπλα.Διαφορετική η εκκίνηση του β’ σετ με τον Ολυμπιακό (η Κωνσταντίνου πήρε τη θέση της Τένεβα) να εκμεταλλεύεται τα λάθη της ΑΕΚ και να προηγείται με 3-6 (στο 1-2 υπήρξε δεκάλεπτη διακοπή προκειμένου να καθαρίσει η ατμόσφαιρα από το καπνογόνο που άναψε οπαδός της ΑΕΚ), αλλά η Γιακουμή με συνεχόμενους προσωπικούς πόντους έκανε το σκορ 7-6. Το ματς απέκτησε ισορροπία, με την Ένωση να έχει το προβάδισμα και στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ (16-14) και τον Ολυμπιακό να απαντά μετατρέποντας το 19-17 σε 19-20 με κόντρα επίθεση της Κωνσταντίνου. Η Γιακουμή με μπλοκ στην Κύπρια έκανε το 22-21, ωστόσο στο 23-22 είχαμε χαμένο σερβίς της Γιόσοβιτς και κόντρα επίθεση της Κοσμά για να φτάσει ο Ολυμπιακός σε σετ μπολ (23-24). Η Τοτσίδου κράτησε ζωντανή την ΑΕΚ (24-24) και στη συνέχεια η Ιζαμπέλα Ιβάνοβα τελείωσε δύο σερί κόντρα επιθέσεις κλείνοντας και το β’ σετ υπέρ της ΑΕΚ.Οι ερυθρόλευκες ξεκίνησαν καλύτερα και στο γ’ σετ (3-5) με την ΑΕΚ να μην αφήνει τη διαφορά να μεγαλώσει, καθώς ο Ολυμπιακός στο 10-12 είδε την Κωνσταντίνου να καρφώνει άουτ, ενώ η Γιακουμή με μπλοκ έκανε το 14-14 κι η Τοτσίδου έστειλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ (16-15) στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ.Ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 17-17 να προηγηθεί (καμία ερυθρόλευκη δεν πήγε για την άμυνα στο πέρασμα της Φερνάντεθ μετά από κακή υποδοχή) και βρέθηκε στο -2 (19-17) από κόντρα της Γιόσοβιτς.Η Σέρβα διαγώνια με νέα πετυχημένη κόντρα επίθεση έκανε το σκορ 22-19 για να ακολουθήσει άουτ της Γιακουμή μετά από κακή υποδοχή του Ολυμπιακού (22-20) και αν απαντήσει πάλι η Γιόσοβιτς (23-20). Στην επόμενη φάση και πάλι με λάθος της ΑΕΚ έγινε το 23-21 (κακή πάσα Γιακουμή σε Παπαφωτίου) με την Κοσμά να σταματά στο μπλοκ την Γιόσοβιτς μειώνοντας στον πόντο (23-22) και τον Ρουμελιώτη να παίρνει τάιμ άουτ.Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ η Τοτσίδου κάρφωσε στο φιλέ (23-23) κι ο Ολυμπιακός έχασε δύο κόντρα μπάλες για να φτάσει σε σετ μπολ, με την Γιακουμή να κάνει με μπλοκ στην Κοσμά το 24-23!Το πρώτο ματς μπολ έσπασε η Κις (24-24) με την Κοσμά να χάνει νέο κόντρα καθώς η Παπαφωτίου την έκοψε στο μπλοκ (25-24) και στην επόμενη φάση η Μαρίζα Φερνάντεθ με κόντρα επίθεση έδωσε τέλος στον αγώνα με την ΑΕΚ να κερδίζει για πρώτη φορά τον Ολυμπιακό και να κατακτά έτσι την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.Τα σετ: 25-17, 26-24, 26-24ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Φερνάντεθ 6 (6/15 επ.), Γιόσοβιτς 18 (17/36 επ., 1 μπλοκ), Ιβάνοβα 6 (6/16 επ., 56% υπ. – 44% άριστες), Τοτσίδου 6 (6/19 επ., 24% υπ. – 14% άριστες), Γιακουμή 8 (4/10 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Παπαφωτίου 6 (2/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ρόγκα –λ (69% υπ. – 56% άριστες) / Λαδένη,Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 9 (4/10 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κοσμά 12 (10/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 20% άριστες), Κις 5 (4/30 επ., 1 μπλοκ), Μονζόνι 10 (8/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (2/2 επ.), Τένεβα 3 (3/6 επ., 21% υπ. – 21% άριστες), Κονόμι – λ (50% υπ. – 40% άριστες) / Κωνσταντίνου 4 (4/16 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 42% υπ. – 37% άριστες), Τέζα, Λαμπρούση.