Πρόκριση στη... ρώσικη ρουλέτα για τη Ξάνθη

Μετά από μία συγκλονιστική εξέλιξη στη διαδικασία των πέναλτι, η Ξάνθη στάθηκε πιο τυχερή και ψύχραιμη και με σκορ 5-4 στη ρώσικη ρουλέτα προκρίθηκε στους "16" του Κυπέλλου σε βάρους του αξιόμαχου Εθνικού ΓαζώρουΣκληρό καρύδι αποδείχθηκε ο Εθνικός Γαζώρου, που με το 1-1 της κανονικής διάρκειας έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί δεν άλλαξε τίποτα και η πρόκριση κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, όπου η ομάδα των Σερρών είχε δύο ευκαιρίες για να πάρει το ματς, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε με αποτέλεσμα
η πλάστιγγα να γύρει προς το μέρος της Ξάνθης, που στάθηκε πιο ψύχραιμη και τυχερή στα 14 (!) πέναλτι και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης. Στους "16" θα αντιμετωπίσει τη Βέροια η ακριτική ομάδα.Η Ξάνθη προσπάθησε να καθαρίσει από νωρίς το ματς και έψαχνε ένα γρήγορο γκολ. Οι ακρίτες δημιούργησαν τις ευκαιρίες, ωστόσο ήταν άστοχοι και το πλήρωσαν. Ο Κωνσταντινίδης στο 23' έκανε ωραία ατομική ενέργεια και ο Γούτας στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Με το 0-1 ο Εθνικός κρατούσε την πρόκριση στα χέρια του.Το γκολ βραχυκύκλωσε τους γηπεδούχους, που άρχισαν να νιώθουν την πίεση και να μην μπορούν να απειλήσουν την εστία του Εθνικού. Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε αφού οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη πίεζαν και τελικά κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα. Ο Πλατέλλας έκανε το σουτ, ο Ονουάτσι έβαλε το πόδι του και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Εθνικού, κάνοντας το 1-1 στο 61ο λεπτό (υπάρχει υποψία οφσάιντ, αλλά δεν είναι ξεκάθαρο το ριπλέι).Το γκολ του Ονουάτσι δεν έφτανε στους ακρίτες (σ.σ.1-1 είχε έρθει το πρώτο ματς) και έτσι η πίεση για ακόμη ένα γκολ συνεχίστηκε. Στο 67' ο Μπέρτος έκανε ένα δυνατό σουτ, αναγκάζοντας τον Βαλσαμάκη να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ, ενώ στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε, με τις δύο ομάδες να απειλούν και την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Παρόλα αυτά, καμία από τις δύο ομάδες δεν πέτυχε γκολ και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.Εκεί, η Ξάνθη δεν άργησε να δείξει τις άγριες διαθέσεις του και στα πρώτα δευτερόλεπτα έχασε σπουδαία ευκαιρία να πάρει κεφάλι στο σκορ, όταν ο Ονουάτσι έκανε την προβολή από κοντά, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός εστίας. Τα υπόλοιπα λεπτά πέρασαν με την Ξάνθη να έχει τον έλεγχο, αλλά να μην δημιουργεί σημαντική ευκαιρία. Όλα ήταν ίδια και στο δεύτερο μέρος της παράτασης και έτσι οδηγηθήκαμε στα πέναλτι, όπου νικήτρια αναδείχθηκε η Ξάνθη.Τα πέναλτι1-0 ο Μάνταλος1-1 ο Κωνσταντινίδης2-1 ο Μαρσελίνιο2-2 ο Γκόγκας3-2 ο Μπαξεβανίδης3-3 ο Καπίας4-3 ο Βασιλακάκης4-4 ο Αλεξάντροβιτς4-4 ο Βαλσαμάκης αποκρούει το σουτ του Νάκα4-4 ο Ναλπάντης σημαδεύει το δοκάρι4-4 ο Ντάνι πλασάρει άουτ4-4 ο Λυμπερόπουλος αποκρούει τον Σαββίδη5-4 ο Βάλλας5-4 ο Γεωργιάδης σημαδεύει το δοκάρι