Πρωταθλήτρια Βελγίου η Γκενκ για 3η φορά στην ιστορία της

Πρωταθλήτρια Βελγίου στέφθηκε για φορά στην ιστορία της η Γκενκ, μετά την ισοπαλία 1-1 με την Σταντάρ Λιέγης στην τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ. Οι δύο ομάδες ισοβαθμούσαν στην 1η θέση, αλλά η Γκενκ υπερτερούσε από τα μεταξύ τους ματς. Η Σταντάρ άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Μανγκάλα, αλλά στο 79` ο Ενουανγκάνγκα, που είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο τέσσερα λεπτά νωρίτερα, ισοφάρισε σε 1-1 και πήρε τον βαθμό που χρειαζόταν.Η Γκενκ με την κατάκτηση του πρωταθλήματος προκρίνεται
στα προκριματικά του Champions League, όπως και η Σταντάρ Λιέγης, ενώ η Αντερλεχτ θα βρεθεί στο Europa League.Αρνητική εξέλιξη για ΑΕΚ
Η εξέλιξη αυτή πάντως δεν... ευνοεί την ΑΕΚ, καθώς σε περίπτωση που τερματίσει στην 1η θέση των πλέι οφ της Super League, θα βρεθεί στο γκρουπ των ανίσχυρων του γ` προκριματικού του Champions League. Για να εξασφάλιζε μία θέση στους ισχυρούς, η Ενωση χρειαζόταν να πάρει τον τίτλο η Σταντάρ, όπως και η Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία και η Βασιλεία στην Ελβετία.