Πρώτη νίκη για ΚΑΟΔ, μετά από δύο παρατάσεις στην Πάτρα

Μεγάλη νίκη για τον ΚΑΟΔ, ο οποίος επικράτησε με 92-89 του Απόλλωνα Πάτρας στην Περιβόλα σην δεύτερη παράταση για την 2η αγωνιστική της Α1.Οι παίκτες της ομάδας της Δράμας ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα και κατάφεραν στο πρώτο δεκάλεπτο να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να αποκτήσουν μία μικρή διαφορά. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν καθόλου καλή εικόνα, τόσο στον επιθετικό τομέα, όσο και στον αμυντικό με αποτέλεσμα ο ΚΑΟΔ να προηγηθεί στο τέλος του
πρώτου δεκαλέπτου με 18-13. Στη συνέχεια όμως η αντίδραση του Απόλλωνα ήταν άμεση και αποτελεσματικότατη. Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα κατάφεραν να παίξουν το παιχνίδι τους και να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ παίρνοντας στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου μια διαφορά της τάξεως των 10 πόντων (37-27).Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΚΑΟΔ προσπάθησε να αντιδράσει και να ξαναμπεί στο… κόλπο της νίκης, ωστόσο ο Απόλλων συνέχισε να παίζει στον ίδιο ρυθμό και να έχει το πάνω χέρι στο ματς. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι στο σκορ με 53-45, ενώ στο τελευταίος δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν την τελική τους αντεπίθεση. Μάλιστα, ο ΚΑΟΔ κατάφερε να μειώσει στους πέντε πόντους στα μέσα στης τελευταίας περιόδου, ενώ η πίεση έγινε ακόμα μεγαλύτερη στη συνέχεια με αποτέλεσμα ο αγώνας να οδηγηθεί στην παράταση με 71-71.Στην παράταση οι δύο ομάδες προσπάθησαν η κάθε μία να επιβάλει τον ρυθμό της, ωστόσο καμία από τις δύο δεν τα κατάφερε με αποτέλεσμα καμία να μην μπορέσει να πάρει το προβάδισμα. Έτσι η παράταση έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 82-82 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στη δεύτερη παράταση, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με 92-89.Τα δεκάλεπτα: 13-18, 37-27, 53-45, 71-71 (κ.α.), 82-82 (α’ παρ.) 89-92.