Σούπερ ανατροπή με Σολάρι η Ξάνθη, 3-2 τον Απόλλωνα

Μπορεί να βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά η Ξάνθη είχε τις απαντήσεις και με αντεπίθεση διαρκείας έκανε την ανατροπή και κέρδισε στα Πηγάδια με 3-2 τον Απόλλωνα Σμύρνης για την 7η αγωνιστικήΟ Απόλλωνας Σμύρνης ξεκίνησε δυνατά το ματς και χάρη σε τέρματα των Κόρμπου και Γκουέλα πήρε σημαντικό προβάδισμα νίκης με 2-0. Στο ντεμπούτο του Μάουρερ ωστόσο η Ξάνθη είχε τα ψυχικά αποθέματα και έφτασε σε μία μεγάλη ανατροπή. Οι γηπεδούχοι μέσα σε οκτώ
λεπτά ισοφάρισαν (32'-40) με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Κάλβο και γκολ του Σολάρι, ο οποίος έδωσε τη χαριστική βολή στην ομάδα του Βοσνιάδη στο 84' με κεφαλιά. Οι ακρίτες έπιασαν στην 6η θέση (στους 10 βαθμούς) Αστέρα Τρίπολης και ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ ο Απόλλωνας, που για μία ακόμα φορά έδειξε τα μεγάλα προβλήματα στην άμυνά του (έχουν τη χειρότερη άμυνα με 15 γκολ), έμεινε στους έξι βαθμούς.Τέσσερα γκολ και παιχνίδι με ωραίο ρυθμό ήταν αυτό του α' μέρους στα Πηγάδια. Ο Απόλλων Σμύρνης ξεκίνησε δυνατά και κατάφερε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους, σημειώνοντας δύο γκολ πολύ νωρίς. Αμφότερες οι φάσεις ξεκίνησαν από την αριστερή πτέρυγα και τον Φαρινόλα, ο οποίος στο 12' έδωσε την ευκαιρία στον Κόρμπο να ανοίξει το σκορ και στο 25' στον Γκουέλα να δώσει σημαντικό προβάδισμα με 2-0.Η Ξάνθη όμως είχε τις απαντήσεις και η Ελαφρά Ταξιαρχία πέταξε με μεγάλη ευκολία το προβάδισμά της. Το έναυσμα της αντεπίθεσης το έδωσε ο Κάλβο, ο οποίος με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκσε τον Τζόρβα και μείωσε στο 32'. Το γκολ της ισοφάρισης δεν άργησε και οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή σε 8 λεπτά. Ο Σολτάνι έδωσε πάρε-βάλε στον Σολάρι, που με ψύχραιμο πλασέ από κοντά ισοφάρισε στο 40' σε 2-2.Στο δεύτερο ημίχρονο και έχοντας πλέον την ψυχολογία με το μέρος της, η Ξάνθη μπήκε δυνατά, ψάχνοντας την ολοκληρωτική ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν κλείσει σωστά τους διαδρόμους προς την εστία του Τζόρβα και μοναδικός τρόπος για να απειλήσει η Ξάνθη ήταν μέσω στημένων. Μία καλή στιγμή με τον Σολάρι πέρασε ανεκμετάλλευτη και μετά το 60' οι ακρίτες κατέβασαν ταχύτητα, θέλοντας να προσέξουν και τα νώτα τους.Κι αυτό καθώς ο Απόλλωνας στις αντεπιθέσεις προκαλούσε ανησυχία στον Ζαρόπουλο, ο οποίος στο 77' είδε το σουτ του Πετρόπουλο να περνάει ελάχιστα εκατοστά άουτ. Η Ξάνθη ωστόσο, έστω κι αν ήταν αρκετά προσεκτική στα αμυντικά της καθήκοντα, βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Μπαξεβανίδης σέντραρε από δεξιά, ο Σολάρι κέρδισε στον αέρα τον Παπαζαχαρία και με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Τζόρβα, υπογράφοντας τη μεγάλη ανατροπή της Ξάνθης, που κέρδισε 3-2 και πήρε το τρίποντο.