Στην 4η θέση η Βιγιαρεάλ, 1-0 την Αθλέτικ Μπιλμπάο

Υστερα από μία ήττα και μία ισοπαλία, η Βιγιαρεάλ επέστρεψε στις νίκες. Το κίτρινο υποβρύχιο πέρασε νικηφόρα από το Σαν Μαμές, επικρατώντας με 1-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο και πλέον περιμένει το αποτέλεσμα της αναμέτρησης της Βαλένθια με την Σεβίλη για να δει αν θα παραμείνει στην 3η θέση με τις νυχτερίδες. Χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις κύλησε το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να περιορίζονται σε παιχνίδι κέντρου και να δημιουργούν λίγες ευκαιρίες.Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 58ο λεπτό, όταν ο Βαλέρο έβγαλε μια σέντρα και ο Ρούμπεν που βρέθηκε αμαρκάριστος
έπιασε την κεφαλιά και έγραψε το 1-0.Οι παίκτες της Μπιλμπάο προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση στα λεπτά που ακολούθησαν και είχαν κάποιες καλές ευκαιρίες, κυρίως με τον Γιορέντε, αλλά χωρίς την επιθυμητή κατάληξη, με το 1-0 να διατηρείται μέχρι την συμπλήρωση των 90`.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 29ης αγωνιστικής: