Στην επόμενη φάση ο Πανθρακικός, 1-1 με Νίκη Βόλου

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη έπαιξε όσο χρειάστηκε στο Πανθεσσαλικό και πήρε τη πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος απέναντι στη Νίκη Βόλου, όπου θα αντιμετωπίσει σε διπλά παιχνίδια τον νικητή του ζευγαριού ΟΦΗ-Απόλλων Σμύρνης. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να ελπίζουν σε πολλά πράγματα μετά το 2-0 του πρώτου αγώνα, και το μόνο που κατάφεραν ήταν να ισοφαρίσουν το γκολ του Βαϊρουά, για να διαμορφωθεί το τελικό 1-1.Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με τους γηπεδούχους να θέλουν
να επιτεθούν αλλά να μην μπορούν να το κάνουν με αξιώσεις, και τους φιλοξενούμενους να "κάθονται" πάνω στο 2-0 του πρώτου ματς και να μην φορτσάρουν.Το γκολ του Βαϊρουά στο 57', σε μία αντεπίθεση των φιλοξενουμένων, "ζωντάνεψε" το παιχνίδι, αφού ακολούθησε καλή ευκαιρία για την Νίκη με τον Φλίγκο στο 59'. Ο ποδοσφαιριστής της Νίκης Βόλου στόπαρε τη μπάλα στη περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε από καλή θέση μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Κουτσόπουλος.Ένα λεπτό αργότερα, η ομάδα του Στέλιου Μανωλά κατάφερε να ισοφαρίσει. Οι γηπεδούχοι αναπτύχθηκαν πολύ όμορφα, ο Πουρτουλίδης βρήκε τον Φλίγκο και αυτός πάσαρε στον αμαρκάριστο Κυριάκο που με έξυπνο πλασέ νίκησε τον Κουτσόπουλο.Η τελευταία καλή φάση του αγώνα ανήκε στον Πανθρακικό, όταν στο 85' ο Μίνγκας μπήκε από τα δεξιά στη περιοχή, έκανε ωραίο σουτ με το εξωτερικό του δεξιού του ποδιού, αλλά ο Βούρος με εντυπωσιακά απέκρουσε σε κόρνερ.Νίκη Βόλου (Στέλιος Μανωλάς): Βούρας, Ψιάνος, Παπαδόπουλος (58' Μήτσης), Καρατζάς, Βέρτζος (75' Μκρτσιάν), Ριζογιάννης, Πουρτουλίδης, Κυριάκος, Ουέλινγκτον, Φλίγκος (70' λ.τ Σκούφαλης), Σαμαράς. Πανθρακικός (Παύλος Δερμιτζάκης): Κουτσόπουλος, Κυβελίδης (80' Κοντογουλίδης), Μίνγκας (88' Μοσχάκης), Λαδάκης, Σαρακατσάνος, Χρήστου, Μπαϊκαρά, Σερφά, Λουσέρο, Βαϊρουά (72' λ.τ Γωνιάδης), Μουνάφο.