Το πήρε πάνω του ο Λύμπε...

Πραγματοποιώντας εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και με πρωταγωνιστές του Νίκο Λυμπερόπουλο και Χοσέ Κάρλος, η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη με 3-2 επί του Ατρόμητου, που αρχικά την είχε στριμώξει στα σχοινιά. Η ομάδα του Δώνη κυριάρχησε στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε με τον Επστάιν, αλλά είχε σε κάκιστη μέρα τον Μήτρογλου, που έχασε πολλές ευκαιρίες. Η Ενωση εμφανίστηκε με διαφορετικό
πρόσωπο στην επανάληψη και αφού ισοφάρισε με τον Κάρλος, πήρε τους πολύτιμους τρεις βαθμούς με δύο τέρματα του εκπληκτικού Λυμπερόπουλου. Ο Ατρόμητος, που έμεινε στους δύο βαθμούς, κατάφερε μόνο να μειώσει με τον Τόμας.Με τον Ατρόμητο να έχει επιβάλλει τον ρυθμό του, να έχει το προβάδισμα, αλλά και να έχει κι άλλες ευκαιρίες για δεύτερο γκολ ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Η ΑΕΚ προβλημάτισε ιδιαίτερα με την απόδοσή της, το πρέσινγκ του Ατρόμητου δεν της επέτρεψε να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα, με αποτέλεσμα να μην απειλήσει σχεδόν καθόλου. Μοναδική καλή στιγμή ένα μακρινό σουτ του Λεονάρντο στο 44', που αποσόβησε ο Ιτάνζ.Οι παίκτες του Δώνη από την άλλη μπήκαν δυνατά, προειδοποίησαν δύο φορές με τον Μήτρογλου και τελικά άνοιξαν το σκορ στο 20' με τον Επστάιν, που εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την πλαγιοκόπηση του Σφακιανάκη. Η ομάδα του Περιστερίου μάλιστα αν ήταν πιο προσεκτική θα μπορούσαν να κλειδώσει το τρίποντο, ωστόσο τόσο ο Καραμάνος στο 34', όσο και ο Μήτρογλου στο 45' αστόχησαν από θέσεις τετ α τετ.Στην επανάληψη όμως η μορφή του αγώνα άλλαξε δραστικά με την Ενωση να μπαίνει πολύ δυνατά, εκμεταλλευόμενη την είσοδο του Χοσέ Κάρλος και την κλάση του Νίκου Λυμπερόπουλου. Οι παίκτες του Κωστένογλου κατάφεραν σε δώδεκα λεπτά να ανατρέψουν το αποτέλεσμα και να κλειδώσουν ουσιαστικά τη νίκη. Αρχικά ο ισπανός ισοφάρισε στο 50' και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο έλληνας διεθνής επιθετικός, που με δύο προσωπικά του γκολ (55' και 62') έγραψε το 3-1, ξεσπώντας σε έξαλλους πανηγυρισμούς.Ο Ατρόμητος πλήρωσε το νωθρό του ξεκίνημα και προσπάθησε να αντιδράσει μετά το 65'. Τα κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι με καρφωτή κεφαλιά του Τόμας στο 68', ωστόσο δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Κύρια αιτία, εκτός του ότι η ΑΕΚ στην επανάληψη ανέβηκε πολύ και κυριάρχησε, η κακή μέρα στην οποία βρέθηκε ο Μήτρογλου, που απώλεσε μία ακόμα σημαντική ευκαιρία, όντας ο μοιραίος παίκτης για την ομάδα του Περιστερίου.