Ζωντανός ο Πανιώνιος!

Σε τρίτο αγώνα θα λύσουν τις διαφορές τους ο Πανιώνιος και η Βουλιαγμένη για μια θέση στους τελικούς του πρωταθλήματος πόλο της Α1 ανδρών. Στον συναρπαστικό δεύτερο ημιτελικό στη Νέα Σμύρνη, οι "κυανέρυθροι" πήραν τη νίκη με 10-8 στα πέναλτι (5-5 στην κανονική διάρκεια και 6-6 στην παράταση) και το Σάββατο (21/05, 19.00) θα παίξουν στη Βουλιαγμένη στον τρίτο και τελευταίο αγώνα, που θα κρίνει ποιος θα είναι ο αντίπαλος του Ολυμπιακού
στους τελικούς. Αν και στην κανονική διάρκεια και στην παράταση του αγώνα ο γκολκίπερ της Βουλιαγμένης, Κώστας Τσαλκάνης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, κάνοντας σπουδαία εμφάνιση, στη διαδικασία των πέναλτι του έκλεψε τη δόξα ο Κώστας Γαλανίδης. Ο νεαρός τερματοφύλακας του Πανιωνίου απέκρουσε δύο πέναλτι (του Γιώργου Κατσαούνη και του Αρτίν Ελμισιάν) και ουσιαστικά οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ο Δημήτρης Μάζης, με γκολ στον παίκτη παραπάνω, 8 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου ισοφάρισε σε 5-5 και ουσιαστικά οδήγησε το ματς στην παράταση. Εκεί, η Βουλιαγμένη προηγήθηκε με γκολ του Αλέξανδρου Γούνα (στο 1.30’ του πρώτου τρίλεπτου), αλλά ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε 6-6 με τον Παναγιώτη Παπαδόγκωνα, 53 δευτερόλεπτα πριν λήξει η παράταση και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι.Μετά τη λήξη του αγώνα δημιουργήθηκε ένταση μεταξύ του Κώστα Τσαλκάνη και παικτών του Πανιωνίου, απειλήθηκε σύρραξη μεταξύ όλων των παικτών μέσα στην πισίνα, αλλά τα πνεύματα ηρέμησαν.Ο προπονητής του Πανιωνίου, Μάκης Βολτυράκης, παρακολούθησε την αναμέτρηση από την κερκίδα, καθώς ήταν τιμωρημένος.Τα οκτάλεπτα: 2-0, 1-1, 2-4, 0-0 (παράταση: 0-1, 1-0, πέναλτι: 4-2).