80-67: Νίκησε ο Ολυμπιακός και είναι ένα βήμα πιο κοντά στην πρωτιά

Χωρίς να αντιμετωπίσει οποιοδήποτε πρόβλημα, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 80-67 της Σαρλερουά για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» με εξαίρεση τη δεύτερη περίοδο, απέδωσαν ικανοποιητικό μπάσκετ και έχοντας σε ρόλο μπροστάρηδων τους Μπουρούση, Σπανούλη και Τεόντοσιτς. Πλέον ο Ολυμπιακός είναι μία ανάσα από την κατάκτηση της ......
.πρώτης θέσης και για να την εξασφαλίσει
θα πρέπει την τελευταία αγωνιστική να νικήσει τη Ρόμα στο ΣΕΦ.

Δυνατά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός με τον Γιάνη Μπουρούση να είναι εξαιρετικός. Ο Καρδιτσιώτης έχει φτάσει τους 7 πόντους στα γρήγορα σκοράρωντας και σε τρίποντο(5-13’, 4’). Γενικά, ο Ολυμπιακός κυριαρχεί στο παρκέ έχοντας μοιράσει πέντε ασίστ και ευστοχώντας στο 75% των σουτ που επιχειρεί. Εμφανώς ο στόχος των παικτών του Ίβκοβιτς είναι να κλείσει γρήγορα το παιχνίδι και να μην επιτρέψει πολλές ελπίδες στον αντίπαλό του. Ο Μπουρούσης μέχρι στιγμής κάνει το παιχνίδι της ζωής του καθώς σε επτά λεπτά έχει φτάσει τους 15 πόντους, έ