ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ | Με λυτρωτή τον Φάρμαρ

Η Αναντολού Εφές παρότι για 35 λεπτά ήταν πίσω στο σκορ κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 63-60 για την 8η αγωνιστική του Top-16, με τον Τζόρνταν Φάρμαρ να είναι ο ήρωας για την τουρκική ομάδα, μιας από το 38ο λεπτό και έπειτα ήταν ο μοναδικός που σκόραρε για τους γηπεδούχους.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και αυτό φάνηκε και στο σκορ μιας και στο έβδομο λεπτό ήταν μπροστά με 10-20, με τον

Σάσα Κάουν να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση. Η Εφές κατάφερε ως το τέλος του δεκαλέπτου να μειώσει σε 16-22. Νωχελικός ήταν ο ρυθμός της δεύτερης περιόδου, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες, αλλά την ΤΣΣΚΑ να διατηρεί το προβάδισμά της και στο 20ο λεπτό να προηγείται με 26-34.

Η Εφές αντέδρασε στην τρίτη περίοδο, μείωσε ακόμα και στον ένα πόντο (37-38) στο 25ο λεπτό, αλλά στο 30ο λεπτό η ΤΣΣΚΑ ήταν μπροστά με 41-46. Η αγωνία εκτινάχθηκε στην τελευταία περίοδο με το σκορ να είναι 50-51 υπέρ της ρωσικής ομάδας στο 35ο. Oι δύο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσσονται στο σκορ, αλλά 16 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, χάρη σε πέντε συνεχόμενους πόντους του Φάρμαρ η Εφές ήταν μπροστά με 61-58. Στην επόμενη επίθεση ο Τεόντοσιτς αστόχησε αλλά ο Παπαλουκάς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Τεόντοσιτς έκανε το 61-60. Ο Φάρμαρ διαμόρφωσε το τελικό 63-60 με δύο βολές. Ο Ζόραν Ερτσενγκ αρχικά και ο Μίλος Τεόντοσιτς αστόχησαν σε διαδοχικά τρίποντα στην προσπάθειά τους να πάνε το ματς στην παράταση.

Πρώτος σκόρερ για την Εφές ήταν ο Φάρμαρ με 15 πόντους και τον ακολούθησε ο Τζαμόντ Λούκας με 14 πόντους. Οι 26 πόντοι που είχε ο Μίλος Τεόντοσιτς δεν ήταν αρκετοί για την ΤΣΣΚΑ. Ο Θοδωρής Παπαλουκάς ολοκλήρωσε το ματς με δύο πόντους, αλλά και μηδέν κλεψίματα, κάτι που σημαίνει ότι ο Δημήτρης Διαμαντίδης παραμένει στην κορυφή της λίστας στην ιστορία της Ευρωλίγκα με 329 κλεψίματα, ενώ ο "Τεό" έχει 327.

Δεκάλεπτα: 16-22, 26-34, 41-46, 63-60

Αναντολού Εφές (Μαχμουτί): Φάρμαρ 15 (1), Βούγιασιτς 2, Ερντέν 10, Τουντσερί 7(1), Σιπ 6, Γκονλούμ, Σαβάνοβιτς 7, Λούκας 14, Γκιουλέρ 2, Μπάρατς

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 26(5), Μίτσοφ 7(1), Τζάκσον 2, Κρστιτς 4, Ουίμς 5(1), Έρτσεγκ 2, Καούν 12, Παπαλουκάς 2