ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ | Σπουδαίο διπλό στην Πόλη

Η Μπαρτσελόνα πέρασε από την έδρα της Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ με 76-73 και οι Καταλανοί έκαναν το δύο στα δύο στο TOP-16. Στο 0-2 πλέον η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Μοιραίος ο Μπογκντάνοβιτς.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πήρε τεράστιο διπλό στην Τουρκία και, αν και είναι ακόμη πάρα πολύ νωρίς, απέκτησε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης η Μπαρτσελόνα είχε το προβάδισμα χάρη στην σπουδαία εμφάνιση του Μαρτσελίνιο Χουέρτας. Ο Βραζιλιάνος με εξαιρετική

εμφάνιση από την αρχή βοήθησε την ομάδα του να βρεθεί μπροστά με 18-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μπο ΜακΚάλεμπ έκανε για τη Φενέρ ό,τι ο Χουέρτας για τη Μπαρτσελόνα με το ημίχρονο να τελειώνει 39-39. Παπανικολάου και Λόρμπεκ έδωσαν βοήθειες στον Βραζιλιάνο γκαρντ με τη Μπάρτσα να προηγείται 56-58 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά. Για 3:30’’ δεν υπήρχε σκορ στην τελευταία περίοδο, από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Χουέρτας ανέλαβε δράση και έβαλε την ομάδα του μπροστά με 69-74. Σε εκείνο το σημείο ο Παπανικολάου είχε 0/2 βολές, οι Τούρκοι μείωσαν σε 73-74 με τον Χουέρτας να κάνει το 73-76 στο 39:50’’, στην τελευταία επίθεση ο Μπογκντάνοβιτς ολομόναχος από τη γωνία σημάδεψε στο σίδερο και έτσι το ματς δεν οδηγήθηκε στην παράταση με τους Καταλανούς, οι οποίοι έπαιξαν χωρίς τον φυσικό τους ηγέτη, Χουάν Κάρλος Ναβάρο, να πανηγυρίζουν τη σπουδαία νίκη.

Δεκάελπτα: 18-23, 39-39, 56-58, 73-76.

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): ΜακΚάλεμπ 13 (4ριμπ, 3κλεψ), Μπιέλιτσα 15 (3τριπ,7ριμπ), Μαχμούτογλου 15 (3), Κλέιζα 2, Βίντμαρ 1, Ζόριτς 2, Σιπάχι, Μπογκντάνοβιτς 12 (5ριμπ), Πρέλτζιτς 13.
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόρσεϊ 4, Σάδα 2, Χουέρτας 23 (2), Αμπρίνες, Παπανικολάου 11 (1τριπ, 7ριμπ, 1κλεψ, 2λαθ, 2ασ,1κοψ ), Όλεσον 14 (2), Λόρμπεκ 10, Νάχμπαρ 7 (1), Τόμιτς 5.