ΜΙΚΡΕΣ ΕΘΝΙΚΕΣ | Mε σούπερ Φασούλα οι Κορασίδες

Η Εθνική Κορασίδων με την Μαριέλλα Φασούλα να κάνει... πάρτι κάτω από τα καλάθια επιβλήθηκε στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος με 63-52 της διοργανώτριας Βουλγαρίας και ξεκίνησε με το «δεξί» τις υποχρεώσεις της.

Η σέντερ του Πρωτέα Βούλας και κόρη του Παναγιώτη Φασούλα σημείωσε 21 πόντους (8/20 διπ., 5/5 βολ.), μάζεψε 14 «σκουπίδια» (6 αμ., 8 επ.) κι... έσβησε 6 φορές τα φώτα των αντιπάλων της ενώ υπέπεσε σε μόλις 2 λάθη.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα επιβάλλοντας τον ρυθμό του πλήρως, καθώς η πρώτη περίοδος τελείωσε με 21-10 υπέρ μας. Προς

το τέλος του ημιχρόνου όμως η Εθνική έπαθε ένα μικρό... μπλάκ άουτ που επέτρεψε στην Βουλγαρία να μειώσει το σκορ στους 5 (27-32 ημίχρονο). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, όμως ένα ξέσπασμα (17-6) της Εθνικής μας ομάδας στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ήταν αυτό που μας οδήγησε στην επικράτηση με 63-52.

Δεκάλεπτα: 21-10, 27-32, 46-46, 63-52

ΕΛΛΑΔΑ (Μελετιάδης): Κυλαζίδου 11 (1 τρίπ., 7 ασ.), Τζουγκράκη, Τσουκαλά, Θεοδώρου 4 (11 ριμπ.), Κολλάτου 18 (5), Βιντσιλαίου, Ντάνου 2, Μαντά 5 (1), Γεροστέργιου, Καρλάφτη 2, Φασούλα 21 (14 ριμπ.).
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Μαντούρ): Γεράσκοβα 2, Νικόλοβα Ν. 2, Ραντένκοβα 11, Χρίστοβα 1, Φιλίποβα 15 (4), Νικόλοβα Γκ. 2, Μάνκεβα 2, Ιλίεβα 5 (1), Κόλεβα 8, Πέτροβα Ν., Πέτροβα Κ. 4.