ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | Δίδαξε άμυνα, άλωσε τη Βιτόρια (video)

O Παναθηναϊκός έχει πάρει φόρα και δεν σταματά... Πέρασε από τη Βιτόρια, νίκησε με 64-72 την Λαμποράλ Κούτσα και έκανε το 2 στα 2 στο Top 16 της Ευρωλίγκα. Φοβερός ο Λάσμε, καθοριστικός ο Κάρι για τους πράσινους, που... δίδαξαν άμυνα τους Βάσκους

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στον αγώνα και είχε τον έλεγχό του στο μεγαλύτερο

διάστημα του πρώτου δεκαλέπτου (13-20 στο 8΄) και παρά την προς στιγμήν μείωση του σκορ από τους Ισπανούς (17-20 στο 9΄), Λάσμε και Διαμαντίδης "υπέγραψαν" το 17-24 του 10ου λεπτού. Στο ίδιο μοτίβο κύλησε το ματς στο πρώτο πεντάλεπτο και του δευτέρου δεκαλέπτου, με τους "πράσινους" να έχουν αέρα 7 πόντων (21-28) έπειτα από το δίποντο του Μάικ Μπράμου. Η Λαμποράλ "σημάδεψε" στο ζωγραφιστό καιμε αιχμή τον Τίμπορ Πλάις μείωσε σε 32-34 στο 20ο λεπτό.

Η Λαμποράλ Κούτσα με τρίποντο του Σαν Εμετέριο πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 37-34 στο 22΄, προβάδισμα που κράτησε μέχρι το 27ο λεπτό όπου με καλάθι του Γκιστ πήρε προβάδισμα με 41-43. Το τρίποντο του Γέλινεκ 2΄΄ πριν από το τέλος της 3ης περιόδου έβαλε σε θέση οδηγού και πάλι τους Ισπανούς (52-48 στο 30΄). Οι "πράσινοι" βελτίωσαν ακόμα περισσότερο την άμυνά τους στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και κατάφεραν να περιορίσουν τη δράση στους 2 πόντους μέχρι και το 35ο λεπτό (54-59). Ο φοβερός Κάρι έδωσε την σκυτάλη στους Μπράμο και Διαμαντίδη, που διαδοχικά τρίποντα έφεραν τους πράσινους στο +9 (56-65 στο 36΄). Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 64-72.

Δεκάλεπτα: 17-24, 32-34, 52-48, 64-72

Λαμποράλ Κούτσα (Σκαριόλο): Μαινόλντι, Νοτσιόνι 8, Ποέτα , Βαν Όστρουμ , Χάνγκα 6, Ντιόπ 2, Χοτζ, Σαν Εμετέριο 7, Πλάις 17, Ερτέλ 13(1), Γέλινεκ 6(2), Κοζέρ 5(1)

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 5(1), Κάρι 10(2), Μπατίστ 4, Φώτσης 5(1), Ούκιτς 4, Λάσμε 20, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 12(2), Γκιστ 10, Παππάς, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 2