ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ | Υψωσε ανάστημα και έκανε το 2-1

Ο Πανιώνιος με τους Ντίμπλερ και Κιζ σε εξαιρετική μέρα, επικράτησε του Κολοσσού με 81-64 και έκανε το 2-1 στην σειρά των αναμετρήσεων για την κατάκτηση της τρίτης θέσης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο έδειχαν ισοδύναμες με καμία από τις δύο να μην μπορεί να πάρει σημαντική διαφορά στο σκορ. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό και το αξιοσημείωτο του δεκαλέπτο ήταν το 5/5 τρίποντα που είχε ο Πανιώνιος.

Στην

δεύτερη περίοδο ο Πανιώνιος μπήκε πιο δυναμικά και αφού με τρίποντο του Αθανασούλα έκανε το 31-25 στο 11' έφτασε την διαφορά στο +10 (37-27) στο 12'. Ο Κολοσσός προσπάθησε να αντιδράσει με τον Χάτεν να παίρνει τις πρωτοβουλίες αλλά τελικά δεν μπόρεσε να πλησιάσει στο σκορ και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 46-36 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο. Με ένα επιμέρους σκορ 14-4 στα πέντε πρώτα λεπτά της περιόδου, ο Πανιώνιος έφτασε στο +20 (60-40) και ο Κολοσσός έδειχνε να είναι εκτός ρυθμού.

Η ομάδα της Ρόδου έδειξε σημάδια αντίδρασης στην τέταρτη περίοδο και με ένα σερί 11 πόντων μείωσε σε 72-55 στο 34' αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για τον Κολοσσό και ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη με 81-64 και έκανε το 2-1 στην σειρά.

Δεκάλεπτα: 28-25, 46-36, 70-44, 81-64