Σάκκαρη: “Δεν ήταν καλό ματς αλλά τα κατάφερα”

09:53 3/1/2022 - Πηγή: Tennis24

Είναι χαρακτηριστικό των μεγάλων πρωταθλητών, ακόμα και στην κακή τους ημέρα να φτάνουν στη νίκη. Αυτό ακριβώς έκανε και η Μαρία Σάκκαρη στον πρώτο επίσημο αγώνα της για το 2022, επικρατώντας με 2-1 σετ της Τάμαρα Ζίντανσεκ για τον 1ο γύρο του Adelaide International τα ξημερώματα της Δευτέρας.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια και Νο6 της παγκόσμιας κατάταξης, υπέπεσε σε πολλά αβίαστα λάθη (31) ενώ παρουσίασε μεγάλη αστάθεια στο σερβίς της με αποτέλεσμα να δεχθεί bagel από την αντίπαλό της στο 2ο σετ.

Τελικά,

μετά από 2 ώρες αμφίρροπης μονομαχίας και αφού ανέβασε την απόδοσή της στο καθοριστικό σετ, έφτασε στην τελική επικράτηση με 6-2, 0-6, 6-4 πετυχαίνοντας το “χρυσό” break στο τελευταίο game.

“Δεν ένιωσα πολύ καλά σήμερα για να είμαι ειλικρινής. Δεν ήταν καλό παιχνίδι από την πλευρά μου. Βρήκα τον τρόπο να κερδίσω κάτι που μερικές φορές είναι αρκετό. Είμαι ενθουσιασμένη που πέρασα στο 2ο γύρο” είπε η Σάκκαρη αμέσως μετά.

Στη φάση των “16” της WTA 500 διοργάνωσης, η 26χρονη Αθηναία θα περιμένει τη νικήτρια του αγώνα Ρότζερς-Ίνγκλις.

ADELAIDE INTERNATIONAL DRAW | DOUBLES DRAW | OOP (+9h)

The post Σάκκαρη: “Δεν ήταν καλό ματς αλλά τα κατάφερα” appeared first on Tennis24.