Σούπερ Αλιασίμ στην 8αδα της Αυστραλίας (vids)

Στον 3ο συνεχόμενο προημιτελικό του σε Grand Slam τουρνουά, προκρίθηκε ο Φίλιξ Οζέρ Αλιασίμ μετά από σπουδαία νίκη στα 4 σετ επί του Μάριν Τσίλιτς.

Ο 21χρονος Καναδός, Νο9 της παγκόσμιας κατάταξης, συνέχισε την εξαιρετική του παρουσία στο Australian Open και με 2-6, 7-6(7), 6-2, 7-6(4) επί του πολύπειρου Κροάτη, προκρίθηκε στους “8” καλύτερους της Μελβούρνης, όπου θα συναντήσει τον Νο2

του ταμπλό, Ντανίλ Μεντβέντεφ.

O Τσίλιτς, πρωταθλητής του US Open 2014, είχε set point στο tie break του 2ου σετ για να πάρει προβάδισμα με 2-0 σετ, όμως ο Αλιασίμ κατάφερε να ισοφαρίσει και να φτάσει στην τελική επικράτηση μετά από 3 ώρες και 35 λεπτά συναρπαστικής μάχης στην John Cain Arena.

Αυτός είναι ο τρίτος προημιτελικός καριέρας για τον Καναδό, μετά τους δύο σερί προηγούμενους σε Wimbledon και US Open το 2021.

Ο Αλιασίμ τελείωσε το ματς με 22 άσους και συνολικά 38 winners και 31 αβίαστα λάθη, με 2/15 break points (13%) και το εντυπωσιακό 86% στους κερδισμένους πόντους πίσω από το πρώτο του σερβίς.

It's your time to shine, @felixtennis

The reaches his first #AusOpen quarterfinal with a 2-6 7-6(7) 6-2 7-6(4) victory over Marin Cilic.#AO2022