Τιμώρησε τα λάθη και απέδρασε! (ΦΩΤΟ - ΒΙΝΤΕΟ)

Tην πρώτη της νίκη στα πλείοφ πέτυχε η Ομόνοια κάνοντας την ανατροπή μέσα στο Αντώνης Παπαδόπουλος. Στο 4' ο Γκονσάλβες έδωσε προβάδισμα στην Ανόρθωση. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Ομόνοια ισοφάρισε (1-1) με πέναλτι του Γκαρσία.

Στο 58' η Ομόνοια πήρε προβάδισμα στο σκορ με 2-1 με τον Ασις. Στο 76' ο Γκαρσία με δεύτερο γκολ πέτυχε το 3-1 για την Ομόνοια και δικαίως είναι το πρόσωπο του αγώναΣπουδαία νίκη για την Ομόνοια που έδειξε χαρακτήρα αφού παρά την ψυχρολουσία με το γρήγορο τέρμα που δέχθηκε και ενώ

δέχθηκε πίεση από την Ανόρθωση στο πρώτο ημίωρο , στην συνέχεια έλεγξε τον αγώνα και κατάφερε να φέρει τα κάτω , πάνω.Από την άλλη η Ανόρθωση αν και ξεκίνησε τον αγώνα με τους καλύτερους οιωνούς, δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στις προσδοκίες του αγώνα.Η Ομόνοια έφτασε στους 43 βαθμούς (4η θέση) και είναι δυο βαθμούς μπροστά από την Ανόρθωση που έμεινε στους 41.Η αναμέτρηση είχε αρκετή ένταση, ειδικά με την ολοκλήρωση του Ά μέρους. Παράλληλα υπήρξαν αρκετές αμφισβητούμενες φάσεις οι οποίες θα συζητηθούν. Ειδικά στη φάση που κέρδισε πέναλτι η Ομόνοια που δεν ξεκαθαρίζει αν έγινε όντως παράβαση από τον Τζέισον Δημητρίου

AΝΟΡΘΩΣΗ: Καμίνσκι, Δημητρίου, Σεράν, Χόλγκερσον, Νούχου, Μάκος, Λαΐφης, Αμπουρτζάνια (79'Μαϊσουράτζε), Εντέ (72'Αβραάμ), Μακρής, Γκονζάλβες.OMONOIA: Παναγή, Κυριάκου (26'Γκαρσία), Λομπιανίτζε, Γκουλόν, Λεάντρο, Μαργκάσα, Οικονομίδης, Ασίς (80'Ποτέ), Ράμος, Φοφανά, Σκέμπρι (68'Κιρμ).ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Δημητρίου, Νούχου, Μάκος - Μαργκάσα (6η), Ασίς, Γκαρσία, Γκουλόν, Oικονομίδης (4η).

Παρακολουθήστε την εξέλιξη του ντέρμπι στο "Αντώνης Παπαδόπουλος"