Μαυροπράσινη έκπληξη και φωτιά στο πρωτάθλημα!

Ο Ολυμπιακός έκανε τη μεγάλη έκπληξη και επικράτησε της Ανόρθωσης με 2-1 στο Μακάρειο στάδιο βάζοντας "φωτιά" στο πρωτάθλημα.Οι μαυροπράσινοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να πάρουν μια τεράστια νίκη απέναντι στην πρωτοπόρο ομάδα του πρωταθλήματος.Τα γκολ για τους γηπεδούχους ήρθαν με αυτογκόλ του Σίλντενφελντ στο 41΄και γκολ του Ψάλτη στο 89',ενώ από την Ανόρθωση σκόραρε στις καθυστερήσεις

(90+1) ο Ντούρις.

Με τη πρώτη νίκη του στο 2020 και την πρώτη του ύστερα από σχεδόν 2 μήνες, ο Ολυμπιακός ανέβηκε στους 20 βαθμούς.Από την άλλη η Ανόρθωση έμεινε στους 40 βαθμούς και κινδυνεύει να βρεθεί συγκάτοικος με την Ομόνοια,η οποία με νίκη θα την πιάσει στην κορυφή.

Το ματς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο αν και οι φάσεις στο παιχνίδι ήταν πάρα πολύ λίγες μπροστά στις δύο εστίες.Οι γηπεδούχοι ήταν σχετικά καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του ημιχρόνου αξιοποίησαν την υπεροχή τους με γκολ.Στο 41' ο Φαμπρίς σέντραρε και ο Παπαδόπουλος έδιωξε με τις γροθιές με την μπάλα να χτυπάει στο πρόσωπο του Σίντενφελντ και άθελα του να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του για το 1-0.Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν καλύτερος,με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να δημιουργήσουν τις συνθήκες για να σκοράρουν.Στη συνέχεια η Ανόρθωση ανέλαβε τα ηνία και έψαχνε διαρκώς την ισοφάριση χωρίς όμως αποτέλεσμα.Αντίθετα ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που απειλούσε και έφτανε κοντά και σε δεύτερο γκολ.Τελικά στο 89' οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο γκολ με τον Πάρη Ψάλτη κλειδώνοντας έτσι τη νίκη.Η Ανόρθωση όμως δεν τα παράτησε και στο 90+1 μείωσε στο σκορ με τον Ντούρις,αλλά ο χρόνος που απέμενε δεν ήταν αρκετός για την ισοφάριση με αποτέλεσμα το 2-1 να μείνει μέχρι το τέλος.

Δείτε πως εξελίχθηκε ο αγώνας στο SPORTIME.