"Γονάτισε" την ΑΕΛ η Πάφος!

Σπουδαία νίκη με 2-0 πανηγύρισε η Πάφος απέναντι στην ΑΕΛ σε αγώνα που έγινε στο "Στέλιος Κυριακίδης" για την 19η αγωνιστική.Ράκελς και Βα ήταν αυτοί που σκόραραν για την Πάφο στο 44' και στο 75' της αναμέτρησης αντίστοιχα.

Να σημειωθεί πως στο 81' οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Αντωνίου.Η Πάφος με τη νίκη της έφτασε τους 20 βαθμούς και έπιασε τον Ολυμπιακό,ενώ η ΑΕΛ που ηττήθηκε έφυγε με άδεια χέρια και έμεινε στους 26 βαθμούς.

Το ματς.

Το πρώτο 25λεπτο

του αγώνα ήταν σχετικά μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να έχουν τις δικές τους καλές στιγμές για να προηγηθούν.Η Πάφος ήταν αυτή που ανέλαβε τα ηνία του αγώνα στη συνέχεια και έφτασε κοντά στο 1-0,αλλά είδε τον Βοζίνια να αντιδράει σωστά και να κρατάει το 0-0.Η υπεροχή της Πάφου μετουσιώθηκε σε γκολ 1 λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου,με τον Ράκελς να νικάει τον Βοζίνια στο τετ α τετ και να κάνει το 1-0.

Καλύτερα μπήκε στο δεύτερο μέρος η ΑΕΛ που έχασε 2 ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα ίσα.Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα γκολ του με το δοκάρι του Βαλεριάνου στο 67'.Τελικά η Παφιακή ομάδα βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα για δεύτερη φορά στο 75΄με τον Βα΄.Ο Μπεριγκό γύρισε την μπάλα στην περιοχή και ο Βα με ιδανικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-0.Η ΑΕΛ μη έχοντας άλλα περιθώρια βγήκε μπροστά και προσπάθησε να μειώσει στο σκορ για να διεκδικήσει το βαθμό της ισοπαλίας.Οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση και κράτησαν το 2-0 με τη βοήθεια του Ρούντκο που έκανε ορισμένες σπουδαίες αποκρούσεις.

Δείτε πως εξελίχθηκε όλο το παιχνίδι στο SPORTIME.