Ανατροπή για... Champions League η Λεβερκούζεν

Με μία απίθανη ανατροπή μέσα σε επτά λεπτά, η Λεβερκούζεν νίκησε στο Γκελζενκίρχεν 3-2 τη Σάλκε, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος, και πλέον είναι το ακλόνητο φαβορί για την κατάληψη της τρίτης θέσης, που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Champions League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 στο ημίχρονο, όπου μάλιστα έχασαν και πέναλτι με τον Χούντελααρ (απέκρουσε ο Λένο), αλλά στις αρχές του β΄ μέρους η Μπάγερ πέτυχε τρία γκολ από το 54΄ έως το 60΄, «γύρισε» το ματς και πήρε την πολύτιμη νίκη. Οι «ασπιρίνες» ξέφυγαν πέντε βαθμούς από τη Χέρτα, που νωρίτερα έχασε στο Βερολίνο 2-0 από τη Μπάγερν, και πλέον είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την τρίτη θέση, ενώ οι «βασιλικοί μπλε» μάλλον θα πρέπει να συμβιβαστούν με μία θέση στο Europa League της νέας περιόδου.