Απίστευτο: Αυτοκτόνησε η Ντόρτμουντ, το 4-0 έγινε 4-4!

Μόνο η Ντόρτμουντ του Πέτερ Μπος θα μπορούσε να προηγηθεί με 4-0 στο 24' και να αναδειχθεί ισόπαλη 4-4 με την Σάλκε στο μεγάλο ντέρμπι! Νίκη για Λεβερκούζεν, με ανατροπή η Άουγκσμπουργκ. Αποβολή και για Ομπαμεγιάνγκ.

Ντόρτμουντ vs Σάλκε: Τέσσερα γκολ σε 13 λεπτά!

Η Σάλκε έκανε τεράστια ανατροπή, αφού βρέθηκε να χάνει με 4-0 στο 25΄ εκτός έδρας από την Ντόρτμουντ, αλλά κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο να φύγει από το «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» με το βαθμό της ισοπαλίας (4-4).

Οι

γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το τοπικό ντέρμπι, με τον Ομπαμεγιάνγκ στο 12΄ να ανοίγει στο σκορ, ενώ το 2-0 έγινε με αυτογκόλ του Σταμπουλί. Στο 20΄ ο Γκέτσε ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και στο 25΄ ο Γκερέιρο «έγραψε» το 4-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η Σάλκε μέσα σε τέσσερα λεπτά (61΄-65΄) μείωσε σε 4-2 και στην συνέχεια, εκμεταλλευόμενη και την αριθμητική υπεροχή της (αποβλήθηκε στο 72΄ με 2η κίτρινη ο Ομπαμεγιάνγκ), έκανε το 4-3 στο 86΄ με τον Καλιτζούρι. Το τελικό 4-4 διαμόρφωσε ο Νάλντο στο 90΄.