Δεύτερη νίκη για τον Κεραυνό κόντρα στην ΕΝΠ

Την δεύτερη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για την Ημιτελική Φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας πέτυχε ο Κεραυνός κόντρα στην Ε.Ν. Παραλιμνίου, με 96-76 σε αναμέτρηση που έγινε στο Αυγόρου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι σε μεγάλα διαστήματα στο παιχνίδι και πήραν μία δίκαιη νίκη. Με τρεις ξένους στην σύνθεση της αγωνίστηκε η Ένωση Νέων Παραλιμνίου. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ρόναλντ Ρος με 20 πόντους (2 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Ο

τρίτος αγώνας της σειράς θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Τετάρτη 12 Απριλίου στις 18:00 στο "Κώστας Παπαέλληνας". Θυμίζουμε πως η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες θα προκριθεί στην τελική φάση, όπου θα συναντήσει την νικήτρια ομάδα του ζευγαριού Πετρολίνα ΑΕΚ-ΑΠΟΕΛ, με τις δύο τελευταίες ομάδες να βρίσκονται αυτή την στιγμή στο 1-1.

Δυνατά ξεκίνησε στο παιχνίδι ο Κεραυνός όπου μετά από δυόμιση λεπτά προηγήθηκε με 7-1, ενώ μέχρι το 5' η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες αυξήθηκε στους έντεκα πόντους (15-4). Στην συνέχεια η ΕΝΠ μείωσε με τρεις πόντους του Πίαρσον, για να απαντήσει ο Κεραυνός με πέντε πόντους (τρεις ο Ο'Μπράιεν, δύο ο Αμπουκάρ) με το σκορ να οδηγείται στο 20-7. Μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου οι "ερυθροκίτρινοι" ήταν μπροστά με 29-14.

Με έξι σερί πόντους μπήκε στην Β' περίοδο η ΕΝΠ (από δύο οι Θωμά, Γουάσινγκτον, Πίαρσον) μειώνοντας σε 29-20 μέχρι το 12'. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και μέχρι το 13:30 έφεραν το σκορ στο 37-23. Η Ένωση προσπαθούσε να κρατήσει την διαφορά σε μικρά επίπεδα, όμως μέχρι το 17' αυτή έφθασε στους δεκαέξι πόντους (48-32). Με το τέλος της περιόδου ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 54-37.

Νωρίς στην τρίτη περίοδο ο Κεραυνός δημιούργησε διαφορά είκοσι πόντων στο παιχνίδι (59-39), με την Ένωση να απαντάει με οκτώ σερί πόντους (από τέσσερις οι Πίαρσον-Γουάσινγκτον) μειώνοντας σε 59-47 μέχρι το 24'. Ενάμιση λεπτό αργότερα το σκορ ήταν στο 64-52, με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν επτά ακόμα πόντους (τρεις ο Ο'Μπράιεν, από δύο οι Ρος, Αμπουκάρ) με την διαφορά να επανέρχεται στους δεκαεννέα (71-52). Με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου το σκορ έφθασε στο 81-60.

Από δύο πόντους πέτυχαν στο πρώτο δίλεπτο της τέταρτης περιόδου οι Θεοχαρίδης, Παρκς και Μπάρκερ, με το σκορ να οδηγείται στο 87-60. Μέχρι το 35' το σκορ έφθασε στο 93-66, ενώ στο επόμενο τρίλεπτο η ΕΝΠ σημείωσε δέκα ακόμα πόντους (έξι ο Γουάσινγκτον, από δύο Πυρίλλης-Ρέι) μειώνοντας έτσι σε 93-76. Έως και την ολοκλήρωση του αγώνα ο Κεραυνός πέτυχε άλλους τρεις πόντους με τον Ο'Μπράιεν, οδηγώντας το σκορ στο τελικό 96-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-29, 37-54, 60-81, 76-96