Διπλό και μόνος στην κορυφή

ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑ ΑΝΔΡΩΝ
Ο Κεραυνός πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της ΑΕΚ με 79-63

Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής στο μεγάλο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής, επικρατώντας μέσα στη Λάρνακα της Πετρολίνα ΑΕΚ με 79-63, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Η ομάδα του Στροβόλου είχε για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα προβάδισμα στο σκορ, καταφέρνοντας να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνος από το «Κίτιον Αθλητικό Κέντρο».

Με

τη νίκη αυτή ο Κεραυνός παραμένει στην 1η θέση, φτάνοντας τους 19 βαθμούς, με την ΑΕΚ να είναι δύο βαθμούς πιο κάτω στη 2η θέση. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Στυλιανού με 16 πόντους (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ).
Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα στάδια του αγώνα, με το σκορ να είναι στο ισόπαλο 5-5 στο 3'.

Έπειτα η ΑΕΚ δημιούργησε διαφορά τεσσάρων πόντων μετά από τρίποντο του Πέτροβιτς και δίποντο του Μπρέζετς με το σκορ να είναι στο 10-6, για να έρθει ξανά ο Μπάρκερ με τρίποντο και να μειώσει σε 10-9. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 17-16.

Με παρόμοιο τρόπο συνεχίστηκε ο αγώνας στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ. Με τη λήξη της περιόδου ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 37-31.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο, και μετά από ένα λεπτό μείωσε στους τρεις τη διαφορά (39-36) για να απαντήσει ο Κεραυνός με τρίποντο του Μιχαήλ και δίποντο του Αμπουκάρ, κάνοντας το 44-36. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον Κεραυνό να είναι μπροστά με 59-54.

Μετά από δύο λεπτά στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ μείωσε τη διαφορά στους τρεις, με το σκορ να είναι στο 61-58. Έπειτα ο Κεραυνός σημείωσε οκτώ σερί πόντους, φέρνοντας τη διαφορά στους δεκατέσσερεις (72-58) με το τελικό σκορ να φθάνει στο 79-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 31-37, 54-59, 63-79