Δραματικό φινάλε και...1-1

Σε παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι «ερυθροκίτρινοι» κέρδισαν την Πετρολίνα ΑΕΚ με 74-73 στον δεύτερο ημιτελικό των πλέι-οφ.Με φινάλε ακατάλληλο για καρδιακούς, ο Κεραυνός κατάφερε να κερδίσει την Πετρολίνα ΑΕΚ με 74-73 στο «Κώστας Παπαέλληνας» του Στροβόλου, το βράδυ της Τρίτης (24/3/15) και να ισοφαρίσει τη μεταξύ τους ημιτελική σειρά σε 1-1, για το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας στην καλαθόσφαιρα.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό καθ’ όλη τη διάρκειά του, έστω και αν ο Κεραυνός ξέφυγε ακόμα και με 11 πόντους διαφορά στην τελευταία περίοδο. Η Πετρολίνα ΑΕΚ βρήκε τις λύσεις, προσπέρασε στο σκορ και όλα κρίθηκαν στα τελευταία δύο σουτ του παιχνιδιού. Ο Ντιγκς ευστόχησε για τον Κεραυνό, ο Παλάλας αστόχησε για την Πετρολίνα ΑΕΚ και οι «ερυθροκίτρινοι» πανηγύρισαν το 1-1, και συνάμα την πρώτη νίκη τους επί των «κιτρινοπράσινων» τη φετινή χρονιά, έπειτα από 4 σερί ήττες.Ο Κεραυνός παρουσιάστηκε ιδιαίτερα καλός στην άμυνά του στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, παίζοντας σωστά και έξυπνα κάτω από το καλάθι, με τον Τζόνσον (14π. - 12ρ.) να δίνει λύσεις και να κοντράρει στα ίσα τον ύψους 2,17μ., Πρίμοζ Μπρέζετς (12π. - 5ρ.). Οι παίκτες που άλλαξαν προς το καλύτερο επιθετικά τον Κεραυνό ήταν οι Τζαμάρ Ντιγκς και Τάιρον Μπιγκς (μαζί με τον Τζόνσον) με «μεγάλα» καλάθια σε σημαντικά σημεία, ενώ απογοήτευσε ο πρώτος σκόρερ της περιόδου, Τόνι Γουίντεν, με 2/13 σουτ, 7 πόντους και 4 λάθη. Η Πετρολίνα ΑΕΚ δεν είχε κάτι το αρνητικό στην εμφάνισή της, ήταν και πάλι ιδιαίτερα ανταγωνιστική, έπαιξε καλά στην άμυνά της σε μεγάλο διάστημα, όμως ατύχησε με τα φάουλ του πιο «ζεστού» παίκτη της, του Μπράιν Χάρπερ, ο οποίος έφυγε νωρίς στην τελευταία περίοδο με 5 φάουλ. Ακόμα και έτσι, επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης και έδειξε το βάθος που διαθέτει ως ομάδα. Απλώς ατύχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα, όμως διατηρεί το πλεονέκτημα έδρας. Ο τρίτος ημιτελικός θα διεξαχθεί στο «Κίτιον» της Λάρνακας την Παρασκευή (27/3/15, 19:00).Με όρεξη για... θέαμα μπήκαν στο παρκέ οι δύο ομάδες, διατηρώντας καλό αμυντικό πλάνο, ενώ δεν παραμέλησαν την επίθεσή τους. Πιο «ζεστός» από όλους στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ο Τάντους ΜακΦάντεν, ο οποίος πέτυχε τους 8 από τους πρώτους δέκα πόντους της Πετρολίνα ΑΕΚ, ενώ στον Κεραυνό υπήρχε επιθετική πολυφωνία. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει πέραν των 4 πόντων (4-0, 12-16) και η πρώτη περίοδος τις βρήκε ισόπαλες με 16-16.Οι συνεχιζόμενες βοήθειες στην άμυνα του Κεραυνού, με τους παίκτες του να καλύπτουν και τους ψηλούς και τους κοντούς, δημιούργησε προβλήματα στην παραγωγικότητα της Πετρολίνα ΑΕΚ. Ταυτόχρονα, με την πρώτη εμφάνιση στην πεντάδα του Τζόνσον (5 σερί πόντοι), οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 11-0 και προηγήθηκαν με 23-16 στο 13΄. Το επιθετικό μπλακ-άουτ των φιλοξενούμενων έσπασε έξω από τα 6,75μ. ο μέχρι πρότινος σέντερ της ομάδας Μπράιαν Χάρπερ και μάλιστα εις διπλούν. Αυτό βοήθησε την Πετρολίνα ΑΕΚ να ξαναβρεί αυτοπεποίθηση, αξιοποιώντας και τις λάθος επιλογές στην επίθεση του Κεραυνού, προσπερνώντας εκ νέου με 28-29 στο 17΄53΄΄. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι δύο ομάδες έβγαλαν καλές επιθέσεις, με την Πετρολίνα ΑΕΚ να το κλείνει προηγούμενη με 35-36.Με την ίδια όρεξη και πάθος επέστρεψαν από τα αποδυτήρια οι καλαθοσφαιριστές των δύο ομάδων, οι οποίοι πρόσφεραν συναρπαστικές μάχες στο παρκέ. Η Πετρολίνα ΑΕΚ διατηρούσε ελαφρύ προβάδισμα, μέχρι που ο Κεραυνός έκλεισε άριστα την άμυνά του και βρήκε διάφορες λύσεις στην επίθεσή του. Έτσι, έτρεξε σερί 12-0 και προηγήθηκε με 51-43 στο 26΄02΄΄, ενώ ενδιάμεσα (24΄10΄΄) η Πετρολίνα ΑΕΚ είδε τον κορυφαίο της παίκτη (14π., 7ρ.) Μπράιαν Χάρπερ, να περνά στον πάγκο με 4 φάουλ. Μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να επανέλθουν και ο Κεραυνός το έκλεισε στο +10 (57-47).Δεν άρχισε καλά η τελευταία περίοδος για την Πετρολίνα ΑΕΚ, αφού στο 31΄38΄΄ αποχώρησε με 5 φάουλ ο Χάρπερ (επιθετικό), ενώ αμέσως μετά ο Μπιγκς έκανε το 62-51 για τον Κεραυνό. Ωστόσο, σε μόλις ένα λεπτό οι «κιτρινοπράσινοι» έτρεξαν σερί 0-7 και μείωσαν σε 62-58 στο 33΄10΄΄, ξαναδίνοντας ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Οι δύο αντίπαλοι μπήκαν στο τελευταίο δίλεπτο με το σκορ στο 71-67, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν σε όλο το γήπεδο και τον ΜακΦάντεν να κολλά σαν βδέλλα στον Ντιγκς. Στις άστοχες βολές του Τζόνσον, ο Παλάλας με δύο εύστοχες δικές του μείωσε σε 71-69 στο 38΄45΄΄. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι άστοχοι από τη γραμμή (1/2 ο Ντιγκς) και έτσι με καλάθι του Ντάιρεν και στη συνέχεια κλέψιμο και λέι-απ του ΜακΦάντεν, η Πετρολίνα ΑΕΚ προσπέρασε εκ νέου με 72-73, 25 δεύτερα πριν από τη λήξη του αγώνα. Ο κορυφαίος του Κεραυνού, Τζαμάρ Ντιγκς, πήρε πάνω του την επίθεση της ομάδας του και με μπάσιμο μπροστά στον «γίγαντα» Μπρέζετς ευστόχησε κι έκανε το 74-73, στα 15΄΄ πριν από το τέλος. Στην τελευταία επίθεση της Πετρολίνα ΑΕΚ, ο Κεραυνός έκλεισε καλά στην άμυνά του, η μπάλα πήγε στη γωνία, με τον Παλάλα να αστοχεί σε τρίποντο, τον Τζόνσον να μαζεύει το 12ο του ριμπάουντ και το ροζ φύλλο να παραμένει στον Στρόβολο, με τον Κεραυνό να κάνει το 1-1 στη σειρά.Δεκάλεπτα: 16-16, 35-36, 57-47, 74-73.ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Παναγιώτης Γιανναράς)(15/23β., 22/35δ., 5/17τρ., 24-7ρ., 11ασ., 6κλ., 2κ., 16λ.): Ντιγκς 21 (1), Τζόνσον 14 (12ρ.), Πηλαβάς 2, Μιχαήλ 2, Γουίντεν 7, Παντούρης 5 (1), Μπιγκς 18 (2), Μπόγκαβατς, Θεοχαρίδης, Κρουπάλια 5 (1).ΠΕΤΡΟΛΙΝΑ ΑΕΚ (Γιώργος Κετσελίδης)(14/17β., 19/36δ., 7/18τρ., 21-6ρ., 14ασ., 6κλ., 2κ., 15λ.): Χάρπερ 14 (3), Μπρέζετς 12, Κοιλαράς, Πέτροβιτς 5 (1), ΜακΦάντεν 16 (2), Κασκίρης, Ντάιρεν 17, Παντελή 4, Παλάλας 5 (1).