Εντυπωσιακός ο Φέντερερ στην επιστροφή του!

Εντυπωσιακή ήταν η επιστροφή του Ρότζερ Φέντερερ στα Grand Slams μετά από από απουσία 487 ημερών!

Παίζοντας άκρως θεαματικό τένις Ελβετός μαέστρος νίκησε 6-2, 6-4, 6-3 τον Ντένις Ιστόμιν σε μόλις 93 λεπτά και πήρε το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο, όπου θα συναντήσει Μάριν Τσίλιτς ή Αρτούρ Ριντερκνές.

Μπορεί τα χρόνια να έχουν περάσει και ο Φεντ να είναι σχεδόν 40 ετών, αλλά το χάρισμα δεν φεύγει ποτέ! Και αυτό το είδαν από πρώτο χέρι οι (λιγοστοί) θεατές που βρέθηκαν στο Philippe Chatrier, καθώς ήταν άφθονες οι φορές που ακούστηκαν επιφωνήματα θαυμασμού για τις

εμπνεύσεις του «βασιλιά». Κρίμα που δεν ευστόχησε σε αυτό το εντυπωσιακό tweener κατά τη διάρκεια του τρίτου σετ!

Ο νικητής του 2009 είχε συνολικά 48 winners και 28 αβίαστα λάθη, ενώ δεν αντιμετώπισε κανένα μπρέικ πόιντ. Αν μη τι άλλο, ήταν μια πολύ ενθαρρυντική εμφάνιση μετά την απογοητευτική ήττα από τον Πάμπλο Αντούχαρ στη Γενεύη, στο πρώτο του ματς στο χώμα μετά από δύο χρόνια...

Πηγή κειμένου και φωτογραφίας: sdna.gr