Επίδειξη δύναμης στην ουραγό από την Ατλέτικο

Επίδειξη δύναμης για την Ατλέτικο Μαδρίτης που διέλυσε με 5-0 την ουραγό Έιμπαρ στο «Wanda Metropolitano» και την έστειλε ακόμα πιο κοντά στον υποβιβασμό, στέλνοντας παράλληλα μήνυμα στις Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα πως δεν θα αφήσει εύκολα τον φετινό τίτλο.

Εξαιρετική εμφάνιση από τους «ροχιμπλάνκος» του Τσόλο Σιμεόνε, που έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο απέναντι σε στην ανύπαρκτη άμυνα της Έιμπαρ και σκόραραν πέντε γκολ

στις εφτά τελικές εντός εστίας που είχαν!

Η Ατλέτικο είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 34' με σουτ του Καράσχο εκτός περιοχής, που απέκρουσε ο Ντιμίτροβιτς, όπως και πέντε λεπτά αργότερα σε σουτ του Έκτορ Ερέρα. Στο 42' οι «ροχιμπλάνκος» άνοιξαν το σκορ με τον Τρίπιερ να εκτελεί ένα κόρνερ, τον Ερέρα να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να φτάνει στον Κορέα, που από κοντά έκανε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, η Ατλέτικο πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Λόντι να περνά στα πλάγια για τον Καράσχο που γύρισε και ο Κορέα αφού έκανε απίθανη κίνηση, πλάσαρε για το 2-0.

Στο 49' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους, η Ατλέτικο τελείωσε το παιχνίδι με τον Σαούλ να βγάζει τρομερή μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων για τον Καράσχο που αφού ξεπέρασε και τον Ντιμίτροβιτς, έκανε το 3-0. Στο 54' οι «ροχιμπλάνκος» πέτυχαν και τέταρτο γκολ, με τον Κορέα να γυρίζει, την μπάλα να περνά απ' όλους και να φτάνει στον Γιορέντε που πλάσαρε για το 4-0. Στο 68',ακόμα ένα γκολ για την Ατλέτικο βγαίνοντας στην αντεπίθεση με τον Καράσχο να γυρίζει για τον Γιορέντε που κοντρόλαρε και σούταρε για το 5-0.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Όμπλακ, Τρίπιερ, Σάβιτς (74' Φελίπε), Χιμένεθ, Λόντι, Καράσχο (70' Τορέιρα), Έκτορ Ερέρα (70' Κοντογκμπιά), Κόκε (61' Βιτόλο), Σαούλ, Κορέα (61' Ντεμπελέ), Γιορέντε

ΕΪΜΠΑΡ: Ντιμίτροβιτς, Ντουφούρ (62' Πάουλο Ολιβέιρα), Μπούργος, Αρβίγια, Κότε, Ατιένθα, Πόθο, Σέρχιο Άλβαρεθ, Αλέις Γκαρθία (62' Ινούι), Κέβιν Ροντρίγκες (73' Ράφα), Κίκε