ΓΕΡΜΑΝΙΑ Ασταμάτητη η Ντόρτμουντ

Όσοι νόμιζαν ότι είχε ξοφλήσει έκαναν λάθος. Η Ντόρτμουντ άφησε πίσω το στραπάτσο απ' τη Γιουβέντους, πέρασε… αέρα από το Αννόβερο (3-2) και δείχνει αποφασισμένη να «κλέψει» ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Όλα για όλα τα παίζουν στην Ντόρτμουντ, προκειμένου να εξασφαλίσουν μία από τις ευρωπαϊκές θέσεις.Οι Βεστφαλοί ξεπέρασαν εύκολα τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό απ' τη Γιουβέντους, σαρώνοντας το Αννόβερο εκτός έδρας με σκορ 3-2. Το σκορ στην «ΗDI Arena», που είχε περισσότερους από 8.000 οπαδούς των φιλοξενούμενων, άνοιξε ο Ομπαμεγιάνγκ στο 19ο λεπτό με ωραίο σουτ, έπειτα

από ασίστ του Ρόις. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Στίντλ στο 31', όμως η αποβολή του Μπιτενκούρ (55') τους χάλασε τα σχέδια. Ο Καγκάβα δύο λεπτά αργότερα (57') έβαλε μπροστά στο σκορ την Ντόρτμουντ και ο Ομπαμεγιάνγκ στο 61ο λεπτό «κλείδωσε» τη νίκη. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Στίντλ, μειώνοντας για το Αννόβερο στο 82'.Στο τσακ έχασε την ευκαιρία να παραμείνει για τα καλά στο κόλπο της Ευρώπης η Βέρντερ. Η ομάδα της Βρέμης έφτασε μια ανάσα από το τρίποντο στην Κολωνία, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο φινάλε με πέναλτι σώζοντας τον βαθμό (1-1).«Χρυσή» νίκη για τη Στουτγάρδη. Οι Σουηβοί παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από την Άιντραχτ, γύρισαν το ματς στο «σπίτι» τους και έμειναν ζωντανοί στην μάχη της παραμονής (3-1). Βήμα σωτηρίας και για τη Φράιμπουργκ, που «λύγισε» 2-0 την Άουγκσμπουργκ.Τα αποτελέσματα:Αμβούργο-Χέρτα Βερολίνου 0-1(84' Λάνγκαμ )Ανόβερο-Ντόρτμουντ 2-3(31', 82' Στίντλ - 19', 61' Ομπαμεγιάνγκ, 57' Καγκάβα)Φράιμπουργκ-Άουγκσμπουργκ 2-0(71' Σμιντ, 84' Πέτερσεν)Στουτγάρδη-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-1(63', 66' Γκίντσεκ, 80' Μάξιμ - 51' Σεφέροβιτς)Κολωνία-Βέρντερ Βρέμης 1-1(88' Λέμαν πεν. - 27' Σέλκε)Πάντερμπορν-Χόφενχαϊμ 0-0ΣΗΜΕΡΑΜάιντς-Βόλφσμπουργκ 16:30Μπάγερν Μονάχου-Γκλάντμπαχ 18:30