Η Στουτγάρδη έστησε πάρτι παραμονής κόντρα στο Αμβούργο

Η Στουτγάρδη επιβλήθηκε με 3-0 του Αμβούργου στο πρώτο μπαράζ παραμονής/ανόδου στην Bundesliga, μετατρέποντας σε... τυπική διαδικασία της ρεβάνς.

Η καλή ημέρα φάνηκε από το ξεκίνημα αφού ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα, έδωσε το προβάδισμα στη Στουτγάρδη, με υπέροχη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Οι «Σουηβοί» έχασαν τεράστια ευκαιρία για να πάνε με προβάδισμα δύο γκολ στο ημίχρονο, ωστόσο

στο 26ο λεπτό ο Γκιρασί αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Στουτγάρδη «τελείωσε» το ματς μέσα σε ένα τετράλεπτο στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, αφού στο 51' ο Βάγκνομαν «έγραψε» το 2-0, με τον Γκιρασί στο 54' να εξιλεώνεται για το χαμένο πέναλτι δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων.

Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για το Αμβούργο στο 69ο λεπτό, αφού ο Σουχόνεν άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες, αντικρίζοντας απευθείας κόκκινη, με το 3-0 να μένει μέχρι την λήξη της αναμέτρησης.

Έτσι, η Στουτγάρδη έκανε τεράστιο... άλμα παραμονής στην Bundesliga, την ώρα που το Αμβούργο καλείται να κάνει ένα μεγάλο θαύμα, αλλιώς για ακόμη μια σεζόν θα βρεθεί στα... αλώνια της Τσβαιτελίγκα.