Ισοπαλία για Νιούκαστλ και Τσέλσι (βιντεο)

Χάρη στις "χρυσές αλλαγές" του Ζοζέ Μουρίνιο, Ραμίρες και Γουίλιαν, η Τσέλσι κατάφερε να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) από την αφιλόξενη για τον Πορτογάλο, έδρα της Νιούκαστλ.

Δυναμικά ξεκίνησε η Τσέλσι κόντρα στη Νιούκαστλ χάνοντας την πρώτη ευκαιρία για γκολ μόλις στο 12' με τον Ρεμί από πλεονεκτική θέση να στέλνει τη μπάλα άουτ. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 28ο λεπτό. Ο Αγιόθε Πέρεθ έπιασε το σουτ από τα πλάγια της περιοχής αναγκάζοντας τον

Μπέγκοβιτς σε μια σπουδαία απόκρουση. Στο ριμπάουντ ο Γιανμάατ δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους και πιο συγκεκριμένα στο 42ο λεπτό η Νιούκαστλ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Πέρεθ σε μία από τις ελάχιστες ευκαιρίες της. Κι ενώ οι περισσότεροι περίμεναν πως οι "μπλε" θα βρουν το γκολ της ισοφάρισης στο δεύτερο μέρος, αυτή που σκόραρε εκ νέου ήταν η Νιούκαστλ κόντρα στη ροή του αγώνα.

Από εκτέλεση κόρνερ του Πέρεθ από τα δεξιά, ο Βαϊνάλντουμ βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή και με κεφαλιά νίκησε τον Μπέγκοβιτς.

Ο Μουρίνιο βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να απειλήσει πέρασε στο ματς τους Φαλκάο και Γουίλιαν, παίζοντάς τα όλα για όλα. Τελικά οι "μπλε" κατάφεραν να μειώσουν στο 79' με υπέροχο σουτ του Ραμίρες, o οποίος είχε περάσει έξι λεπτά νωρίτερα στο ματς.

Το γκολ αυτό έδωσε αυτοπεποίθηση στην Τσέλσι που ανέβηκε μαζικά στην επίθεση ψάχνοντας την ισοφάριση. Την οποία και βρήκε χάρη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γουίλιαν που επίσης είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι.

Λίγο έλειψε να πάρουν και τη νίκη οι "μπλε" στο φινάλε, όμως ο Κρουλ είπε όχι σε κεφαλιά του Ραμίρες. Παρά το βαθμό που απέσπασε όμως η ομάδα του Μουρίνιο παραμένει αρκετά χαμηλά στη βαθμολογία με μόλις 2 νίκες σε επτά αγωνιστικές.

Νιούκαστλ (4-4-2): Κρουλ, Γιανμάατ, Μπεμπά, Κολοτσίνι, Μπαμπού, Ανίτα, Βαϊναλντούμ, Κόλμπακ (53' Ομπερτάν), Σισοκό (90+2' Ντε Γιόνγκ), Πέρεθ, Μίτροβιτς (84' Τόνεϊ)

Τσέλσι (4-2-3-1): Μπέγκοβιτς, Ιβάνοβιτς, Ζούμα, Κέιχιλ, Αθπιλικουέτα, Φάμπρεγας, Μάτιτς (61' Γουίλιαν), Όσκαρ (73' Ραμίρες), Πέδρο, Αζάρ, Ρεμί (61' Φαλκάο)
Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου

14:45 Τότεναμ - Μάντσεστερ Σίτι 4-1

(45' Ντάιερ, 51' Αλντερβάιρελντ, 61' Κέιν, 78' Λαμέλα - 25' Ντε Μπρούινε)

17:00 Λέστερ - Άρσεναλ 2-5

(13', 89' Βέιρντι - 18' Γουόλκοτ, 33', 57', 81' Σάντσες, 93' Ζιρού)

17:00 Λίβερπουλ - Άστον Βίλα 3-2

(2' Μίλνερ, 59', 67' Στάριτζ - 66', 71' Ζεστέντ)

17:00 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σάντερλαντ 3-0

(45+4' Ντεπάι, 46' Ρούνεϊ, 90' Μάτα)

17:00 Σαουθάμπτον - Σουόνσι 3-1

(11' Φαν Ντάικ, 54' Τάντιτς, 61' Μανέ - 83' πέν. Σίγκουρντσον)

17:00 Στόουκ - Μπόρνμουθ 2-1

(32' Γουόλτερς, 83' Ντιούφ - 76' Γκόσλινγκ)

17:00 Γουέστ Χαμ - Νόριτς 2-2

(33' Σακό, 93' Κουγιατέ - 9' Μπρέιντι, 83' Ρέντμοντ)

19:30 Νιούκαστλ - Τσέλσι 2-2

(42' Πέρεθ, 60' Βαϊνάλντουμ - 79' Ραμίρες, 87' Γουίλιαν)

Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου

18:00 Γουότφορντ - Κρίσταλ Πάλας

Δευτέρα 28 Σεπτεμβρίου

22:00 Γουέστ Μπρόμ - Έβερτον

FT - VIDEO (Premier League): Newcastle United 2-2 Chelsea Football ClubAll Goals &Highlights [HD]