Νίκη πρωτιάς η Αργεντινή

Η Αργεντινή... διέλυσε με 91-65 την Πολωνία και κατέκτησε την πρωτιά του ομίλου, έχοντας τον Σκόλα σε κέφια (21 πόντοι). Οι δύο ομάδες περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους (Ισπανία ή Σερβία).

Το ματς

Η Αργεντινή μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 7-14 με το καλάθι του Καμπάτσο. Ο γκαρντ της Ρεάλ βρήκε όμορφα τον Μπρουσίνο στον αιφνιδιασμό και ο τελευταίος έγραψε το 11-16 στο 8'. Καμπάτσο και Ντελιά εφάρμοζαν έξοχα το pick n roll και βοήθησαν να αποδιοργανωθεί η άμυνα των Πολωνών. Η ομάδα του Τέιλορ απάντησε για το 14-18 με τον Σλότερ στο

9'.

Η παρέα του Καμπάτσο έκανε ότι ήθελε στο δεύτερο δεκάλεπτο και εκτόξευσε τη διαφορά στους 11 (15-26) με τον Μπρουσίνο. Οι Πολωνοί δεν μπορούσαν να αντιδράσουν με τίποτα και ο Ντελιά συνέχισε να τους πληγώνει , γράφοντας το 23-40 στο 18'. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε στο +15 (27-42) με τον Σλότερ να μειώνει. Οι Πολωνοί είχαν 13 λάθη στο πρώτο ημίχρονο.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Καμπάτσο να γράφει το 37-60 στο 27'. Με τον Σοκολόφσκι, η Πολωνία έκανε το 41-60 στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι Αργεντίνοι είχαν 19 ασίστ στα 30 πρώτα λεπτά του ματς.

Η Αργεντινή πετούσε στο ματς και το σκορ έγραψε με 52-79 με το τρίποντο του Σκόλα στο 37'. Η ομάδα του Σκόλα δεν είχε πρόβλημα να πάρει την πρωτιά με το τελικό να τα λέει όλα για την εικόνα του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 27-42, 41-70, 65-91